ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13761 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Prezidentem poroty MFF v Karlových Varech bude István Szabó

0 Redakce 7.4.2011

Roli prezidenta mezinárodní poroty 46. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary přijal maďarský režisér István Szabó. Pořadatelé s ním o této funkci jednali několik let, ale teprve v letošním roce bude mít čas do poroty zasednout, protože předtím dokončí svůj nový film.

„Devět let poté, co na 37. ročníku festivalu představil svůj film Na miskách vah, se Szabó vrací. Jsme potěšeni, že festivalovou porotu povede tak vynikající a legendární umělec,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Karel Och.

„Vždy, když jsem byl na filmovém festivalu v Karlových Varech, byl jsem nadšen, neboť jsem viděl dobré filmy a potkal zajímavé lidi,“ říká Szabó.
Je jediný maďarský režisér, který získal prestižního Oscara. Bylo to za snímek Mefisto z roku 1981. Je uznáván a ceněn mezinárodní kritikou už od počátků své dráhy, kdy čerpal z nedávné historie Maďarska, především pak ve filmech Otec (1966), Milostný příběh (1970) a Hasičská ulice 25 (1973). V roce 1980 získal Stříbrného medvěda za režii filmu Vypůjčený domov (1979) na MFF v Západním Berlíně.

Jeho jméno pak proslavila trilogie zahájená filmem Mefisto (1981) s Klausem Mariou Brandauerem v roli herce zmanipulovaného nacistickou mocí. Dílo bylo oceněno nejen Oscarem za zahraniční film, ale také Cenou za scénář na MFF v Cannes.

MFF v Karlových Varech se letos uskuteční od 1. do 9. července.

JŠp