ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22790 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Prezentace Ke kořenům odhalují kořeny tvorby autorů výstavy Samorosti 2015

0 Richard Winter 31.7.2015

Galerie NoD v Experimentálním prostoru NoD v Praze již třetí rok pořádá letní výstavu nezávislého autorského umění Samorosti. Letošního ročníku se účastní 229 tvůrců z celého spektra společnosti, výstava přesahuje regionální význam a pyšní se již nezanedbatelnou mezinárodní účastí.

Jednotliví autoři výstavy mají tradičně příležitost představit veřejně svou tvorbu v rámci cyklu autorských prezentací Ke kořenům, které probíhají v měsíci srpnu jako doprovodný program výstavy. Vstup na výstavu a všechny doprovodné akce je zdarma.

Tvůrci dostávají prostor pro veřejné multimediální představení vlastních tvůrčích konceptů, pro jejich konfrontaci s dalšími „samorosty“ a návštěvníky z řad publika a pro vzájemnou inspiraci.

“Prezentace Ke kořenům jsou hojně navštěvovány jak vystavujícími umělci, tak i širokou veřejností. Věříme, že mají smysl i pro samotné autory, především vzhledem k jejich uměleckému vývoji. Někteří autoři, kteří se Samorostů účastní pravidelně od prvního ročníku, se díky veřejné konfrontaci své tvorby nyní řadí již oficiálně mezi adepty vysokých uměleckých škol. Pokrok směrem ke kvalitě zpracování a výrazu v jejich tvorbě je zjevný,” dodává Veronika Zajačiková, kurátorka výstavy. Prezentace Ke kořenům proběhnou každé úterý v prostorách Video NoD ve dnech 4. 8., 11. 8., 18. 8. a 25. 8. od 19:00.

Smyslem výstavy, které se dříve zúčastnili i etablovaní umělci, jako například Kurt Gebauer, netkví jen v umělecké konfrontaci, jejíž význam vyzdvihuje akademická sochařka a účastnice letošní výstavy Veronika Psotková: “Význam Samorostů vnímám především v autorském setkání napříč spektrem tvůrců, v setkání technik a přístupů a díky formálnímu omezení možnosti přihlásit jen jedno dílo na autora také i v častém stírání rozdílů mezi profesionály a amatéry.”

Samorosti 2015 tak vytvářejí svobodný prostor pro nezávislou prezentaci, integraci širokého spektra tvůrčí veřejnosti a vytvářejí příležitosti dalšího uměleckého rozvoje účastníků.

Vyvrcholením letošních Samorostů 2015 bude již tradiční předání Ceny publika, Ceny odborné poroty a Ceny Objev NoD. V odborné porotě zasednou osobnosti z výtvarného i divadelního prostředí. Účast potvrdili umělecký svéráz Martin Fryč, herečka Simona Babčáková a výtvarné duo David Böhm a Jiří Franta.

Odměnou pro vítěze bude společná výstava v Experimentálním prostoru NoD v Praze. Slavnostní vyhlášení proběhne 2. 9. 2015 v Experimentálním prostoru NoD.