ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6676 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Přenosy do kin nabídnou balet, hudbu, divadlo i díla výtvarných mistrů

0 Richard Winter 23.10.2014

Série přímých přenosů a záznamů do kin v sezoně 2014/2015 nabídne baletní představení, Berlínskou filharmonii, poklady světového malířství i divadelní hry Williama Shakespeara přímo ze scény originálního Shakespearova divadla Globe v Londýně. Sezonu zahájí 26. října v deseti kinech baletní přímý přenos titulu Legenda o lásce souboru Velkého divadla v Moskvě.

V Legendě o lásce, baletu Jurije Grigoroviče na motivy básně tureckého autora Nazima Hikmeta o lásce a obětavosti, se v hlavních rolích objeví Světlana Zacharová a Denis Rodkin. Baletní sezóna Velkého divadla v Moskvě dále v tuzemských kinech představí díla Faraónova dcera současného francouzského choreografa Pierra Lacotta a Bajadéra se Zacharovou v titulní roli chrámové tanečnice. Na Vánoce nemůže chybět Louskáček (21. prosince) a v zimě romantické Labutí jezero. Se začínajícím jarem návštěvníci kin uvidí Romea a Julii a sezonu zakončí jedinečná možnost vidět v Čechách neznámý balet Ivan Hrozný, který je inspirovaný komplikovanou osobnosti historického krutovládce.

Druhá sezonu řady Exhibition on Screen – Světové malířství na plátnech kin, bude letos doplněna o jedinečný titul Poklady Ermitáže. Série přenosů nabídne zajímavé výstavy světových galerií očima ceněného režiséra Phila Grabského. Filmy kromě komentované procházky výstavami dávají nahlédnout i do zákulisí přípravy výstav a zároveň divákům dokreslují, co díla odkrývají o umělcích a jejich historických epochách.

Milovníci symfonického repertoáru se mohou 31. prosinec těšit na tradiční Silvestrovské gala Berlínských filharmoniků, kdy na programu budou populární kusy skladatelů Rameaua, Kodályho a Dvořáka. Dirigovat opět bude Sir Simon Rattle. V jarní části sezóny budou do kin dále přenášeny koncerty s dirigentem Bernardem Haitinkem a houslistkou Isabelle Faustovou a dirigentem Marissem Jassonsem s houslistou Frankem Peterem Zimmermannem.

Zájemce o klasickou hudbu ještě čeká záznam klavírního recitálu čínského pianisty Lang Langa v londýnské Royal Albert Hall, který byl vyprodán 48 hodin po uvedení do předprodeje, a to rok před koncertem.

Příznivci činohry mohou prostřednictvím kin vidět divadelní hry Williama Shakespeara přímo ze scény originálního Shakespearova divadla Globe v Londýně. V této sezóně budou uveden tři z nejpopulárnějších shakespearovských titulů Bouře, Macbeth a Sen noci svatojánské.

Foto: © Pražský komorní balet/Adam Holý