ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23729 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Přenos nové Carmen z Metropolitní opery otevírá aktuální témata

0 jsk 23.1.2024

Na plátna kin v rámci série přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku nazvané MET: Live in HD míří další klasika. Bizetova Carmen se divákům v celém světě představí v moderním hávu. Nová inscenace oceňované britské režisérky Carrie Cracknell nachází v díle témata, která jsou v současnosti více než aktuální.

Carmen se na plátnech kin představí v sobotu 27. ledna v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 4. února v kině Aero.

Jiskřivý obraz ženy, která touží po lásce, ale její činy vyvolávají posedlost a žárlivost, je jednou z nejoblíbenějších oper všech dob. Už jen fakt, že se její první uvedení v rámci série MET: Live in HD v roce 2010 stalo jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších přenosů v historii projektu, vypovídá o mnohém.

Carmen měla premiéru v roce 1875 a dodnes je stálicí a jistotou na řadě světových scén, z dvacítky oper, jež Georges Bizet napsal, patří k těm nejhranějším. Její autor po třiatřicáté repríze svého, ve své době nesmírně kontroverzního, díla náhle zemřel. Melodie Habanera z prvního jednání či Toreadorova píseň z druhého, ale téměř zlidověly a patří mezi nejznámější operní árie.