ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5605 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Premiéra dokumentu Svět podle Muchy zahájí Finále Plzeň

0 jsk 22.9.2020

Letošní přehlídku českých celovečerních filmů a dokumentárních filmů Finále Plzeň v pátek 25. září otevře světová premiéra dokumentu Svět podle Muchy režiséra Romana Vávry. Je nejkomplexnějším filmem, který za posledních dvacet let o Alfonsi Muchovi vznikl. Nabízí nový pohled na život tohoto umělce, který proslul zejména svými secesními plakáty a monumentální Slovanskou epopejí. Možná si však ani neuvědomujeme, jak silný jeho odkaz je.

Tvůrci filmu Svět podle Muchy diváky provedou nejen historickými fakty, ale také seznámí se současnými umělci, kteří jsou dílem Alfonse Muchy inspirováni. Dokument doplňují stylizované hrané prvky i animace. „Osa vyprávění leží na jakémsi vnitřním dialogu Alfonsova syna Jiřího s otcem při tvůrčím procesu nad otcovou biografií,“ objasňuje režisér Roman Vávra.

Producenti filmu Ondřej Beránek a Jakub Pinkava doplňují: „Máme radost, že se nám podařilo objevit umělce, kteří se dodnes k Muchovu odkazu hlásí. Před kamerou tak vystoupí Stanley Mouse, přední tvůrce plakátů pro skupiny a hudebníky jako Janis Joplin, Grateful Dead či Jimi Hendrix, americký umělec Mear One, který se proslavil zejména svou graffiti tvorbou i mimo streetartovou komunitu, nebo japonský ilustrátor Yoshitaka Amano. Chtěli jsme tím akcentovat Muchovu nadčasovost.“

Pražská premiéra filmu proběhne 28. září v kině Lucerna. Diváci budou moci na film přijít do kin od 1. října 2020.