ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17508 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Představení GundR v Alfredu ve dvoře je extrémní příběh bratrství

0 Richard Winter 14.11.2014

“Je obtížnější přežít v extrémních podmínkách velehor, vzdorovat mediálnímu tlaku, nebo se vyrovnat se ztrátou bratra?” ptají se autoři představení GundR, které uvede divadlo Alfred ve dvoře v úterý 25. jako svou letošní poslední premiéru.

Celovečerní představení skupiny Wariot Ideal GundR se inspiruje životním příběhem ikonické osobnosti moderního horolezectví – Reinholda Messnera. Nová inscenace je stejně proměnlivé jako cesta vysokohorským terénem: rozehrává multimediální možnosti současného divadla, využívá estetiku horolezecké výstroje a ultimátní vysokohorské krajiny nebo live hudební performanci, která přechází v noisové requiem. GundR je inscenací, která diváka zavede do extrémních podmínek velehor i civilizační pustiny, v níž se osobní hlas ztrácí v mediální mlze.

Zlomová událost, od které se inscenace odvíjí, se stala v roce 1970 při německé expedici, které se účastnili bratři Reinhold a Günther Messnerovi. Jejím cílem bylo zdolat himalájský vrchol Nanga Parbat Rupálskou stěnou, nejvyšší kolmou stěnou světa. Po úspěšném výstupu ale došlo k neštěstí – při návratu do základního tábora zahynul mladší z bratrů, Günther.

Scénický epos GundR je představením o vášni k horolezectví, vytrvalosti a pokoře, překonávání vlastních možností a nezměřitelné síly hor i hlavách v oblacích. V moderním světě tento příběh nutně vypovídá i o síle médií – právě jejich prostřednictvím Reinhold Messner získával finance pro další expedice, popularitu pro sebe i pro samotné horolezectví. Zároveň jimi byl po celou dobu skandalizován a obviňován z bratrovy smrti. GundR je prvním dílem inscenační trilogie na téma bratrství – vztahu, který je stejně jako dobývání nejvyšších vrcholů světa extrémní, čistý a nenahraditelný.

Tvůrčí uskupení Wariot Ideal vzniklo roku 2009 na základě dlouholeté spolupráce Vojty Švejdy a Jana Kalivody, v posledních letech se k nim připojil Jan Dörner. Výsledkem je řada výrazných projektů české nezávislé scény. Autoři se věnují mnoha uměleckým žánrům, mimo divadla i filmu, zvuku a světelnému designu. Hledají nové možnosti v oblastech uměleckého výrazu. Svá představení pravidelně uvádějí na několika pražských scénách, v mnoha městech České republiky a v zahraničí.

Tagy: