ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27559 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Předání cen Kristán zakončilo 20. ročník Febiofestu

0 Richard Winter 25.3.2013

Předání cen Kristán za mimořádný přínos světové kinematografii zakončilo 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. V multikině Cinestar Anděl ceny za mimořádný přínos světové kinematografii převzali herečka Geraldine Chaplinová a producent a stvořitel filmových Beatles Richard Lester.

Při zahájení převzali Kristiána britský producent a “otec” Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas a italský herec známý i z hollywoodských produkcí Giancarlo Giannini. V jeho průběhu byl oceněn polský filmař Jerzy Stuhr.

Jubilejní Febiofest začal 14. března a divákům nabídl na 190 filmů z 57 zemí. Pokračovat bude ve všech krajských městech. Pražskou část navštívilo podle organizátorů 63.000 lidí, zhruba o 2000 více než loni.

Grand Prix soutěže Nová Evropa obdržel britský snímek o nelehkém dospívání Rozbitý svět (Broken) režiséra Rufuse Norrise. Tento jeho celovečerní debut se už stal nejlepším britským nezávislým filmem roku 2012 (BIFA). Herec Rory Kinnear dostal cenu BIFA za nejlepší výkon ve vedlejší roli.

Vyhlášeny byly i výsledky soutěže středometrážních snímků, která se letos konala poprvé. Porotě předsedal polský filmař Krzysztof Zanussi. Třemi nejlepšími tituly bez určení pořadí byly vyhlášeny autentický příběh z kábulské periferie Buzkashi Boys natočený v afghánsko-americké produkci, vizuálně podmanivý americký film Zatímco a slovenská komorní tragikomedie Výstava s Janem Budařem v hlavní roli.