ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25253 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Před třiceti lety zemřel Bob Marley

0 Redakce 11.5.2011

Třicet let dnes uplyne ode dne, když zemřel jamajský popularizátor reaggae Bob Marley. 11. května 1981 skonal ve věku šestatřiceti roků, když prohrál boj s rakovinou. Lékaři po jeho smrti tvrdili, že kdyby se nechal léčit ihned po objevení problému a podstoupil operaci, byla by jeho naděje na přežití dosti velká.

Když se v roce 1978 nešťastně zranil při fotbalovém zápase, doktoři u něho během vyšetření diagnostikovali zhoubné rakovinotvorné bujení. Podle jejich domněnky měl genové předpoklady k rakovině kůže, současně ale říkali, že jeho stav není ztracený. Byla mu nabídnuta operace, tu ovšem Marley odmítl, protože rastafariánská víra nepřipouštěla jakékoliv zásahy do lidského těla. Bez ohledu na horšící se zdravotní stav nadále koncertoval a fungoval, jako by byl zcela v pořádku.

Jeho poslední koncert se uskutečnil 23. září 1980 v americkém Pittsburgu. Dozpíval jej s vypětím posledních sil a hned poté se rozhodl přece jenom podstoupit chemoterapii. Bylo už ale pozdě, rakovina se během předešlých měsíců rozšířila do mozku, jater i plic.

Marley nakonec zemřel v nemocnici v americkém Miami na Floridě. O jedenáct dnů později byly jeho ostatky uloženy v rodném jamajském městě Nine Mile. V hrobě je pochován se svou kytarou Gibson, fotbalovým míčem, svazkem marihuany, biblí a prstenem, jenž mu věnoval etiopský princ.

Zůstalo po něm třináct studiových alb a čtyři koncertní kolekce.

JŠp