ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5135 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pražští symfonici vydávají další album věnované metropoli

0 jsk 5.4.2024

Příběh Pražských symfoniků je bytostně spjatý s historií české metropole a otiskuje se to i do jejich repertoáru. Po nahrávce Hudby pro Prahu 1968 Karla Husy přichází orchestr a jeho šéfdirigent Tomáš Brauner (na snímku) s dalším albem věnovaným Praze.

Dramaturgie alba Smetana, Dvořák, Suk, Ostrčil: Hudba pro Prahu je zaostřená na konec devatenáctého století, období, kdy český národ bojoval o svůj jazyk, kulturu a svébytnost v rámci Rakousko-uherské monarchie.

Páteř nového alba tvoří Sukova monumentální symfonická báseň Praga postavená na husitském chorálu Ktož jsú Boží bojovníci, Vyšehrad ze Smetanova slavného cyklu Má vlast a do třetice jeden unikát: Pohádka o Šemíku, téměř neznámá symfonická báseň devatenáctiletého Otakara Ostrčila, zhudebněná pověst odehrávající se opět na Vyšehradě.

A samozřejmě Antonín Dvořák. V málokterém svém díle je Dvořák tak explicitně vlastenecký jako v předehře Můj domov (také dosti málo známé). Skladba je postavena na tématu zlidovělé písně Kde domov můj, jež se později stala českou národní hymnou. Dvořákova fanfára k Zemské výstavě v Praze je dalším unikátem tohoto alba.  Po vřele přijaté nahrávce Slovanských tanců, která vyšla koncem loňského roku – i tady Pražští symfonikové potvrzují, že český pozdně romantický repertoár je jejich rodným a nejpřirozenějším jazykem.