ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13371 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pražské quadriennale od 17. června nabídne interaktivní expozice

0 Richard Winter 17.3.2015

Mezinárodní přehlídka divadla a scénografie Pražské quadriennale nabídne v červnu v centru města interaktivní expozice. Během jedenácti dnů představí díla ze 78 zemí. Mezi hosty bude i americká filmařka Julie Taymorová, jejíž snímek Frida získal dva Oscary. Pořadatelé to uvedli na dnešní tiskové konferenci, očekávají přes 50.000 návštěvníků.

Hlavní programovou částí 13. ročníku, který bude zahájen 17. června na Staroměstském náměstí, bude Sekce zemí a regionů nabízející scénografické výstavy. Příchozí se často stanou součástí interaktivních expozic a ovlivní tak jejich podobu. Uskuteční se výstavy škol, divadelní představení a pouliční performance, workshopy, přednášky a diskuse s osobnostmi divadla, scénografie i filmu.

“Bude možné narazit na mrak, bouřku i vítr, slyšet hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti,” uvedla umělecká ředitelka Pražského quadriennale Sodja Lotker.

Expozice se nebudou zabývat jen prostorem divadelních budov, neboť divadlo se odehrává i v galeriích, továrnách, na ulici, náměstích či v parku. Hlavní část ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory zahrnou například opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie či tunel.

Novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Centrem budou procházet desítky maskovaných skupin z celého světa. Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři instalují na Václavském náměstí rozměrnou rampu, hudebně-umělecká performance ovládne plovárnu v Podolí.

Česká expozice bude poctou režiséru Janu Nebeskému. Scénografka Jana Preková a její tým se rozhodly vzdát hold tomuto tvůrci osobitým způsobem, když promění piazzettu, Novou scénu Národního divadla a její kavárnu v dějiště Nebeského festivalu.

Pražské quadriennale udělí Zlatou Trigu nejlepší expozici a Zlaté medaile v několika kategoriích. Speciální cena odmění inovativní přístup ke scénografii, nebude chybět cena dětských návštěvníků.