ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5505 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pražské Muzeum Kampa nabízí výstavu Pink Floyd v Praze

0 Richard Winter 24.7.2013

Pražské Muzeum Kampa nabízí výstavu britského karikaturisty a ilustrátora Geralda Scarfa. Protože Scarf pracoval se slavnou kapelou Pink Floyd, výtvarně se podílel především na jejím projektu The Wall, expozice se jmenuje Pink Floyd v Praze. Sedmasedmdesátiletý autor přijel svou práci do Prahy představit osobně.

V Praze Scarf představuje přes padesát kreseb a akvarelů, které přibližují jeho politické a společenské komentáře a karikatury britské a světové politiky. “Myslím, že je velmi důležité, abychom kritizovali mocné, abychom dokázali politiky karikovat. Ti, kteří hýbají našimi životy, tahají za ty nitky, si zaslouží, aby se na ně nahlíželo kritickým okem,” řekl novinářům Scarfe.

Připomněl, že je rád, že žije v Británie, kde se podle něj v médiích v tomto směru může objevit téměř všechno. Uvedl, že většina politiků v Británii akceptuje, když se na karikatuře objeví. “Dokonce si myslím, že jim to pomůže v kariéře,” doplnil výtvarník a dodal, že fyzicky politikem napaden nebyl nikdy, verbálně však ano.

Gerald Scarfe začal pracovat na počátku 60. let jako satirický kreslíř komiksů pro časopisy Punch Magazine a Private Eye Magazine. Pro noviny Daily Mail pracoval jako válečný zpravodaj ve Vietnamu a Indii, připravoval reportáže o situaci v rozděleném Berlíně či amerických prezidentských volbách v roce 1964. Proslavil se spoluprací s London Sunday Times, kde od roku 1967 dlouhodobě působil jako politický karikaturista.

Spolupráce s Pink Floyd začala sérií animovaných sekvencí pro jejich turné In The Flesh, včetně animované verze skladby Welcome to the Machine. Vytvořil také ilustrace pro album The Wall, a v roce 1982 spolupracoval na filmu Pink Floyd: The Wall. V roce 2008 byl Geraldu Scarfovi udělen Řád britského impéria. Malby a kresby Geralda Scarfa jsou zastoupeny ve významných britských muzeích.