ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6284 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pražské kino Lucerna přivítá Festival vítězů

0 Richard Winter 4.2.2014

Pražské kino Lucerna ve spolupráci s mediální společností Film Europe uvede v termínu od 6. do 9. února 2014 Festival vítězů. Společně přinesou divákům v ucelené přehlídce vítězné snímky, které v roce 2013 získaly prestižní filmová ocenění na jedněch z nejvýznamnějších mezinárodních filmových festivalů světa.

Diváci se tak mohou těšit na filmy Pozice dítěte – vítěz Zlatého medvěda z MFF v Berlíně (6. února), Sacro GRA – vítěz Zlatého lva z MFF Benátky (7. února), Život Adele – vítěz Zlaté palmy z MFF v Cannes (8. února)a Velká nádhera (foto) – snímek, který získal Zlatý glóbus, Evropskou filmovou cenu pro Nejlepší film a nominaci na Oscara (9. února).

Pozice dítěte je film, který opanoval loňské udílení cen na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. Rumunské drama režiséra Petera Netzera o přehnaném vztahu matky k synovi láká do kin jak ženské, tak i mužské publikum. Kromě mistrně vykreslených mezilidských vztahů, které jsou všem velmi blízké, snímek také poukazuje na nelehkou životní situaci v Rumunsku.

Tříhodinové lesbické drama režiséra Abdellatifa Kechiche, Život Adele, jedny pobuřovalo a druhé okouzlovalo. Naturalistické a detailní intimní scény spojené s výjimečnými hereckými výkony Léy Seydoux a Adele Exarchopoulos vynesly snímku Zlatou palmu nejen pro nejlepší film, ale poprvé v historii festivalu také cenu pro obě hlavní herečky. Dále pak film získal cenu Lumiere v kategoriích nejlepší film, režie, herečka a začínající herečka a nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

Dalším unikátem se může pochlubit i Mezinárodní filmový festival v Benátkách. Poprvé zde byly v loňském roce zařazeny do hlavní soutěže dokumentární snímky a jeden z nich hned Zlatého lva za nejlepší film vyhrál. Je jím dokument režiséra Gianfranka Rosiho nazvaný Sacro GRA, který přibližuje divákům dálniční okruh Říma, který tepe svým jedinečným a pozoruhodným životem.

Pomyslný čtyřlístek doplňuje film, který sice nevyhrál ocenění na mezinárodním filmovém festivalu, ale i tak splňuje atributy „vítěze“. Velká nádhera Paola Sorrentina se představila divákům v soutěži festivalu v Cannes, poté okouzlila diváky na MFF Karlovy Vary a naposledy na přehlídce italského filmu MittelCinemaFest pořádané Italským kulturním institutem v Praze.

Své kvality a přednosti pak Velká nádhera zúročila při udílení Evropských filmových cen, kde vyhrála kategorie nejlepší film, režie, herec a střih. Ve svém vítězném tažení pak pokračovala při udílení Zlatých glóbů, kde ovládla kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Ve stejné kategorii je pak nominována na Oscara.