ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4723 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pražské jaro bude letos plné novinek

0 jsk 21.3.2024

Pražské jaro zahájí 12. května koncertem Berlínských filharmoniků svůj 79. ročník. Že věk je jenom číslo však ukazuje množství novinek, které letošní festival představí v úctyhodném počtu.

Vedle konference k Roku české hudby Malá země – velcí hudebníci, interaktivní instalace Co Čech, to muzikant?, uměleckých duelů nebo divácké ceny soutěže se letos poprvé uskuteční projekt SpringTEEN – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.

Petr Nikl, Ivan Pinkava, Milan Grygar, Daniel Vlček, Jakub Roztočil a Ira Svobodová. Šest předních českých výtvarných autorů představující různé techniky, média i generace. Inspirace pro vznik jejich nových děl ale byla jedna – cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.

„Tímto erbovním dílem je Pražské jaro každoročně 12. května slavnostně zahájeno a při té příležitosti proběhne i vernisáž výstavy Pražské jaro Art Salon. Díla budou vystavena na festivalových koncertech v Rudolfinu a Obecním domě. V neděli 26. května bude tato unikátní kolekce vydražena v rámci jednadevadesáté aukce Galerie Kodl a na Artslimit.com, kteří jsou partnery projektu. Výtěžek benefiční aukce bude věnován ve prospěch festivalu Pražské jaro. Věříme, že tímto vzniká unikátní doprovodný výtvarný program našeho festivalu a stane se z něj každoroční tradice.” říká k výstavě Pavel Trojan, ředitel Pražského jara.

Výstava vznikla ve spolupráci s kurátory Janem Kudrnou a Milanem Dospělem. V programu festivalu se tak nově propojuje hudba a výtvarné umění.

„Máme radost a zároveň si nesmírně vážíme toho, že se můžeme podílet na tomto úžasném projektu. Od začátku jsem věřil, že se pod vedením dvojice zkušených kurátorů dočkáme špičkové tvorby vynikajících umělců. Sběratelé se mají na co těšit.” říká Martin Kodl, majitel Galerie Kodl.

Na závěrečném koncertu Pražského jara v Obecním domě 3. června bude slavnostně vyhlášen výsledek aukce. Výjimečnou pozici Art Salonu mezi doprovodnými akcemi Pražského jara stvrzuje také na hlavním festivalovém vizuálu nezávislý grafický koncept, jejíhož zpracování se ujalo studio Dynamo Design.

U příležitosti projektu vznikl i krátký dokument, ve kterém štáb Pražského jara navštívil výtvarníky přímo v jejich atelierech, podívat se na něj lze na YouTube kanálu Pražského jara.