ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14398 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pražské Divadlo na Vinohradech uvede Kohoutovu adaptaci Cyrana

0 Redakce 26.5.2011

Muzikálovou úpravu Rostandova Cyrana od básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohouta uvede 30. května pražské Divadlo na Vinohradech.  Pod názvem Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! ji představí s Martinem Stropnickým a Dagmar Havlovou v hlavních rolích. Inscenaci nastudoval Vladimír Morávek, hudbu k písním a část scénické hudby složil Ondřej Ládek známý jako Xindl X.

V inscenaci označované za herecký muzikál se objeví i loňský absolvent Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Martin Kraus, Pavel Batěk, Jan Štastný, Václav Vydra, Ladislav Frej, Daniel Bambas a Veronika Žilková.

Dvaosmdesátiletý Pavel Kohout adaptoval Rostandovu hru už potřetí. Zachoval příběh hrdého Gaskoňce, krásné Roxany a mladíčka Kristiána, ponechal hře její romantické ladění, novou úpravou jí dodal moderní rytmus a švih.

Původní hra měla premiéru v Paříži roku 1897 a setkala se s obrovským úspěchem. Do češtiny ji přeložil poprvé Jaroslav Vrchlický v roce 1898, premiéru měla v Národním divadle. Na vinohradském jevišti se objevila v roce 1925, v roce 1956 vytvořili ústřední role Vladimír Šmeral a Vlasta Chramostová, v inscenaci z roku 1986 Cyrana alternovali Jaromír Hanzlík a Viktor Preiss, Roxanu hrála Hana Maciuchová.

"Dáša Havlová jako Roxana a já jako Cyrano určitě nebudeme předstírat, že jsme dvě zamilovaná kůzlata. Přesto věříme, že naše verze známého příběhu může mít své kouzlo," podotkl Stropnický.

rwi