ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15371 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pražská premiéra inscenace Klíště proběhne v září

0 jsk 13.8.2019

Dva staří herci, oba dávní přátelé, se setkávají v klubu divadla, v němž každý z nich pracuje na roli v jiné inscenaci. V kostýmech Dona Juana a Casanovy se ohlížejí za uplynulými roky. Zjišťují, že jejich setkání by bylo radostnější, kdyby nebylo nepříjemných vzpomínek, výčitek a sebestřednosti.

Takový je hlavní půdorys nové autorské inscenace Bolka Polívky Klíště, v níž se na jevišti opět setkává s Milanem Lasicou. Ve vedlejších rolích se objeví Petr Halberstadt, Kamila Valůšková nebo Gabriela Štefanová a Milan Sedláček. Pražská premiéra je plánována na 17. září v divadle Studio DVA od 19 hodin.

Scénografickým předobrazem pro divadelní klub, který je dějištěm hry, se stal legendární bar Divadla Bolka Polívky Poslední leč. Výmluvný je také podtitul hry: Život je divadlo, ve kterém každý touží po jiné roli. Zatímco herec v podání Milana Lasici má za sebou velmi úspěšnou kariéru, jeho kolega ztvárněný Bolkem Polívkou byl obsazován spíše do menších rolí. Rozhovor v divadelním klubu se tedy neobejde bez výčitek. Otázkou, jež se celým příběhem prolíná, je, zda tito dva staří kohouti žijí podzim života, nebo jaro smrti.

Oba herci v představení také „mezi řádky“ připomenou své dlouholeté kolegy a přátele a vzdají jim hold. Herecký partner Milana Lasici Július Satinský zemřel v roce 2002. Bolek Polívka zase letos přišel o souputníka Jiřího Pechu.

K názvu hry a motivu klíštěte inspirovala Bolka Polívku borelióza, jíž před časem prodělal. „Musím se klíšťatům tak trochu pomstít,“ říká.

(foto: Jiří Salik Sláma)