ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10511 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pravidelnou dávku knižních novinek přinese 15. října Velký knižní čtvrtek

0 Richard Winter 3.9.2015

Od roku 2011 přináší Velký knižní čtvrtek pravidelný výběr těch nejzajímavějších knižních novinek. Letošní podzim tomu bude již poosmé, a tak se čtenáři opět mohou těšit do svých oblíbených knihkupectví, kde na ně bude ve čtvrtek 15. října čekat opravdu skvostný výběr napříč literárním světem. Jména Jo Nesbo, Jeremy Clarkson, Miloš Urban, Martin Sodomka, Chris Priestley, Mons Kallentoft, Donna Tarttová, J. D. Rinehart – jsou jen stručným výčtem autorů z připravované nabídky.

Organizátoři nezapomenou ani na „velkočtvrteční“ setkání s českými autory. „Autorská čtení spojená s autogramiádou se budou již tradičně konat 15. října v Praze v  Městské knihovně  na Mariánském náměstí a 22. října v Brně,“ říká za pořadatele Ctirad Fuchs.

A jaké tituly Velký knižní čtvrtek tentokrát přinese? Z tuzemských autorů to budou Miloš Urban. Jeho novinka, paralelní román Urbo Kune, přináší příběh knihovníka Mikuláše Jelena, který odchází za prací do nového hlavního města Evropy jménem Urbo Kune. Martin Sodomka si ve své technické edici připravil nejen pro dětské čtenáře další příběh krysáka Arnyho v knize Jak si postavit dům. MUDr. Tomáš Šebek byl v Afghánistánu s Lékaři bez hranic.

Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela „běžné“ úrazy, fotil a psal. Osobité a mnohdy humorné svědectví sepsal do své knihy Mise Afghánistán. Český krtek v CIA od Vladimíra Ševely je skutečným příběhem agenta Karla Köchera, který byl jediným špionem někdejšího východního bloku a zřejmě i jediným zahraničním agentem vůbec, kterému se podařilo proniknout do CIA. Ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora ve své knize Zlatý poklad tentokrát míří na dětské čtenáře.

Bohatě ilustrovaná kniha pohádek laskavým a nenásilným způsobem vysvětluje základní pojmy finanční gramotnosti. Kniha Povaha změny zase přináší pohled různých odborníků na vybrané problémy dneška od klimatických změn po bezpečnostní situaci.

Ze zahraničních autorů jsou zde zastoupeni Jo Nesbo s novým krimi románem Syn, dále první případ inspektora Zacka ve stejnojmenné knize od autora Monse Kallentofta. Ďábelská jízda – ostrovtipné komentáře, břitké postřehy a ten nejsušší britský humor, to je již třetí sbírka automobilových recenzí, které Jeremy Clarkson píše týden co týden pro britské The Sunday Times. U nás dobře známý autor Chris Priestley vydává knihu Příšerné příběhy vánoční. Autor v rámci Velkého knižního čtvrtku osobně zavítá do České republiky a setká se se svými příznivci.

Literaturu faktu zastupuje velmi populární americká spisovatelka Tilar J. Mazzeová s novinkou Hotel Ritz – historií hotelu, kterým procházely dějiny Evropy. Debutový román kanadské spisovatelky narozené v Nepálu Kate A. Boormanové Smrtná zima je první díl fantasy trilogie pro mládež. Němečtí autoři Richard Birkefeld a Göran Hachmeister se ve svém krimi románu Berlínská past vrací do Berlína roku 1944, kde policejní vyšetřovatel Hans Kalterer pátrá po sériovém vrahovi. Nekonvenční kriminální příběh, kde je zločincem oběť nacistického teroru a vyšetřovatelem policista třetí říše s krví na rukou.

Úspěšná prvotina anglické novinářky a spisovatelky Sarah Vaughanové je román pro ženy Láska s chutí makronky odehrávající se v prostředí populární gastronomické soutěže.Držitelka prestižní Pulitzerovy ceny Donna Tarttová patří k nejuznávanějším americkým autorům současnosti. Čtenáři se mohou těšit na její nový a strhující román Stehlík. Dobrodružnou dětskou fantasy zde zastupuje první díl trilogie autora J. D. Rineharta Koruna tří: Prokletý král.