ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29554 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pravda o Frankensteinovi vychází v audioknižním zpracování

0 Richard Winter 13.12.2016

Základní pilíř hororového žánru Frankenstein se dočkal svého audioknižního zpracování Kdo vlastně byl tvůrce monstra, které čtenáře a diváky děsí již 200 let? S odpovědí na tuto otázku přichází studio Needles. Mary W. Shelleyová stvořila příběh Moderního Promethea, který dodnes inspiruje celou řadu autorů. Needles Audiobooks přichází s dramatizováným zpracováním nervydrásajícího příběhu Viktora Frankensteina v původní nezkrácené podobě.

Nahrávka je obohacena o originální zvukové zpracování a hudební doprovod. Právě ten – spolu s podmanivými hlasy interpretů Roberta Mikluše, Petra Pochopa a Jana Zadražila – dodává audioknize mrazivě atmosférickou hloubku a zpřístupňuje ji tak současnému posluchači.
Ambiciózní doktor Frankenstein stvoří umělou bytost s nadlidskou silou.

Tímto “úspěchem” je však zaskočen a svého ohavného díla se zříká. Netvor bezpečně ukryt daleko v horách se učí jazyku, zvyklostem a emocím vlastním lidem. Zpočátku je naivně otevřený a nadšený povahou lidí a jejich schopností lásky. Když se však po několika měsících rozhodne navázat první kontakt s lidským pokolením, jinak zcela dobrosrdečná rodina jej zavrhne stejně, jako to učinil i jeho tvůrce. Netvora začíná sžírat nenávist a vydává se po stezce krvavé pomsty…

Přestože se v audioknize objevuje trojice hlasů, nejedná se o inscenaci, autoři ponechávají Frankensteina ve své původní délce. Hereckému obsazení v roli Viktora Frankensteina vévodí hlas Petra Pochopa, stálice pražského Divadla D21. Do role netvora se autoři rozhodli, zjevně se špetkou ironie, dosadit podmanivý hlas Roberta Mikluše, který se do širšího povědomí dostal díky internetovému satirickému pořadu Luxus na talíři. Trojici hlasů uzavírá Jan Zadražil v roli ambiciózního kapitána Waltona, který je hnán podobnými tužbami jako nešťastný Frankenstein. Narozdíl od něj má však Walton stále možnost volby, a tím i naději na vlastní záchranu .

Původní verze příběhu o Frankensteinovi byla napsána během deštivého léta roku 1816, které trávila Mary Godwinová se svým nastávajícím manželem Percy Bysshe Shelleym na dovolené na Ženevském jezeře, v jehož okolí se velká část románu odehrává. Z původní hříčky se však vyklubal kultovní román, základní stavební kámen hororového žánru, který přežil přes desítky generací. Román Frankenstein vyšel v roce 1818 a kniha se stala jedním z prvních bestselerů ženské autorky.