ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5775 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Prahy přijede Joan Baezová

0 Redakce 19.3.2014

Na pódium pražské Lucerny se 16. října letošního roku vrátí americká písničkářka Joan Baezová. Vstupenky budou k zakoupení ve třech cenových kategoriích (od 990 do 1790 korun) od středy 19. března. Baezová se svou hudbou po celý život angažovala proti válkám i totalitním režimům a do paměti tuzemského publika se zapsala veřejnou podporou Charty 77 a dlouholetým s Václavem Havlem.

Svůj blízký vztah k Čechům a podporu okupovanému českému národu vyjádřila již v roce 1976 protestem proti uvěznění členů skupiny Plastic People Of The Universe. O dva roky později během koncertu ve Wembley v Londýně připomněla sovětskou okupaci Československa a zastala se československých politických vězňů.

Václava Havla přijela zpěvačka poprvé navštívit v červnu 1988, o rok později ho jako svého „nosiče“ kytary propašovala do zákulisí Bratislavské lyry, která byla obšancována příslušníky StB. „Nechtěl jsem, aby mě StB sebrala před koncertem, tak jsem si vymyslel, že jí budu dělat bedňáka. Nosil jsem jí tu kytaru, a to mě skutečně zachránilo,“ vzpomínal později Havel.

Joan Baezová na vystoupení otevřeně podpořila Chartu 77, přivítala v publiku Václava Havla a jeho přátelé a na pódium uvedla zakázaného písničkáře Ivana Hoffmana, na což pořadatelé reagovali odpojením jejích mikrofonů.

Od pádu komunismu se Baezová vrátila do Prahy mnohokrát – ať již na svá samostatná vystoupení, na oslavu sedmdesátých narozenin Václava Havla, zahájení Fóra 2000 nebo v listopadu 2009 na oslavu 20. výročí revoluce. V říjnu přijede v rámci evropského turné a na koncertě bude k zakoupení její zbrusu nové CD Diamantes.