ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6487 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Praha zve diváky zpět do divadel pomocí virtuální reality

0 jsk 30.3.2021

Kreativní skupina Brainz Studios v koprodukci s Magistrátem hlavního města Prahy minulý týden představila celosvětově unikátní službu Brejlando. Zatím pražským divákům nabídne experimentální divadelní zážitky ve virtuální realitě (VR). Pomocí nejmodernějších technologií a zapůjčených VR brýlí se může každý ponořit do sledování vybraných představení pražských divadel nejen z pohodlí domova, ale i z úplně nového úhlu – přímo z jeviště, v těsné blízkosti herců. Služba má divadlům a jejich fanouškům pomoci překonat náročnou dobu omezeného fungování. Iniciátoři ale zároveň věří, že zakládají nový mezinárodní trend, který se může stát trvalou součástí nabídky divadel.

Brejlando startuje záznamem Hamletů Divadla Na zábradlí (režie Jan Mikulášek) s Petrem Čtvrtníčkem, Janou Plodkovou, Jiřím Vyorálkem, Jakubem Žáčkem a dalšími herci a Perníkovou chaloupkou divadla Minor (režie Jakub Vašíček, Tomáš Jarkovský), s Petrem Stachem a Monikou Načevou.

Dvakrát do měsíce do nabídky přibudou další inscenace. Zájem zapojit se do projektu již projevila celá řada dalších pražských scén. Služba se tak stává plnohodnotnou distribuční platformou otevřenou nejen pražským městským divadlům.

Spojení virtuální reality a kultury není v českém prostředí žádnou novinkou. Česko, kterému se přezdívá Silicon Valley virtuální reality, se v posledních letech proslavilo hned několika úspěšnými projekty. Jedním z nich je i tvorba experimentálních 360° hudebních zážitků od Brainz Studios, které nadchly i radní hlavního města Prahy pro kulturu a cestovní ruch Hanu Třeštíkovou: „Virtuální realita skýtá nekonečné možnosti, jak diváka přenést prakticky kamkoliv a dát mu pocit, že se veškeré dění odehrává kolem něj a jenom pro něj. Proto jsme za Prahu spojili své síly s kreativní skupinou Brainz Studios, českou špičkou přes tyto technologie, a v projektu Brejlando dáváme nový rozměr skvělému kulturnímu obsahu našich městských divadel.“

(foto: Jan Čermák)