ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14436 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Praha a Brno přivítají festival španělských filmů La Película

0 Redakce 30.12.2011

Festival španělských filmů La Película, jehož sedmý ročník se uskuteční od 14. do 19. února v pražském kině Světozor a poté v brněnském kině Art, nabídne filmové hity i neorealistické snímky. Na jejich výběru se podílel například Antonio Banderas, pro nějž jsou tyto snímky klenoty španělské kinematografie 50. a 60. let, které vytvářejí věrný obraz nejtěžšího období frankistické diktatury. Domácí příznivci španělské kinematografie budou mít příležitost vidět většinu snímků vůbec poprvé.

Filmoví fanoušci se podle pořadatelů mohou těšit na výběr nejlepších španělských děl natočených v posledních dvou letech. Program doplní čtveřice cenných snímků venezuelské provenience. Podle dramaturga přehlídky Davida Čeňka se možnost vidět čtyři venezuelské snímky z posledních let často nenaskytne ani návštěvníkům velkých filmových festivalů.

Chybět nebude celosvětově vyhledávaná kolekce španělského neorealismu s opusy, které vznikly mezi léty 1951 až 1961. Jde o Smrt cyklisty režiséra Juana Antonio Bardema z roku 1956, Buňuelovu Viridianu nebo debut Carlose Saury Páskové. K nejvýznamnějším dosud potvrzeným titulům patří projekce Vetřelců; španělský režisér Juan Carlos Fresnadillo tento horor natočil v hollywoodském stylu s hvězdami Clivem Owenem a Danielem Brühlem.

Příznivé ohlasy provázejí drama s názvem A také déšť. Na pozadí natáčení filmu o objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem jde v něm především o reflexi postavení indiánského obyvatelstva v současné Latinské Americe. Podrobný program přehlídky bude zvěřejněn v lednu.

rwi