ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17410 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pozvání na Febiofest přijala herečka Kim Novak ze slavného Vertiga

0 Richard Winter 13.1.2015

Letos už po dvaadvacáté proběhne Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, tentokrát se bude konat od 19. do 27. března. Nyní festival představuje první potvrzenou hvězdu. Do Prahy zavítá americká herečka Kim Novak známá mimo jiné ze slavného filmu Vertigo režiséra Alfreda Hitchcocka. Febiofest každoročně nabízí filmy z prestižních festivalů celého světa – oceněné snímky z Berlína, Cannes, Benátek, Toronta, San Sebastianu a dalších festivalů včetně několika filmů nominovaných na Oscara.

Nadcházející ročník nabídne program rozdělený do čtrnácti filmových sekcí a řadu novinek, které budou organizátoři průběžně odhalovat. Febiofest tradičně hostí nejvýznamnější filmové osobnosti z celého světa. V minulosti jej navštívili například Geraldine Chaplinová, Claudia Cardinalová nebo Sandrine Bonnairová a také režisérské hvězdy Richard Lester, Alan Parker, Wim Wenders či Roman Polanski a desítky dalších slavných herců a filmových tvůrců.

Pro herečku Kim Novak (na snímku) bude Febiofest první oficiální návštěvou České republiky. Novak si zahrála ve filmech patřících ke klenotům Hollywoodu po boku Jamese Stewarta, Franka Sinatry, Kirka Douglase, Williama Holdena nebo Jacka Lemmona.

“Jsme velmi šťastní, že můžeme v Praze přivítat legendu stříbrného plátna, americkou herečku s českými kořeny Kim Novak, která reprezentuje zlatou éru Hollywoodu. Hrála v mnoha snímcích, jež se zapsaly do dějin kinematografie v době, kdy film ještě nepřipomínal počítačové hry nebo komiksy, ale obsahoval tajemství a zkoumal zákoutí lidských duší,” říká programová ředitelka Hana Cielová. Některé z nich jako právě Vertigo, Piknik nebo Uprostřed noci budou uvedeny v programu festivalu v rámci výběrové retrospektivy Pocta Kim Novak.

“V éře digitalizace, kdy jsme zahlceni nízkorozpočtovými snímky, levným videem, které už často ani nepočítá s opravdovým plátnem, připomínají tyto snímky časy, kdy tvůrci pracovali s obrazem, se světlem a stínem a s každým záchvěvem lidského obličeje. Sami se těšíme, že filmy vybrané do připravované retrospektivy uvidíme na filmovém plátně, pro které byly určeny,” dodal programový ředitel Štefan Uhrík. Herečka narozená v Chicagu do rodiny českého původu převezme na slavnostním ceremoniálu Kristiána za přínos světové kinematografii. Zahájení Febiofestu se jako každý rok koná v secesním Obecním domě v Praze.