ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7468 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Poslední díl trilogie o Hobitovi jde do evropských kin

0 Richard Winter 11.12.2014

V Německu, Rakousku, Francii a dalších osmi evropských zemích vstupuje do kin americký film Hobit: Bitva pěti armád, závěrečný díl trilogie režiséra Petera Jacksona natočené podle románu J. R. R. Tolkiena. Vývoj dramatických událostí postaví elfy, trpaslíky a lidi před volbu, zda se sjednotí či zda budou zničeni. Českou premiéru bude 11. prosince.

Prvním dílem americké trilogie byl Hobit: Neočekávaná cesta, který měl premiéru v prosinci 2012, následoval snímek Hobit: Šmakova dračí poušť, který byl uveden loni v prosinci. Závěrečný díl, jehož světová premiéra se uskutečnila 1. prosince v Londýně, popisuje konec výpravy Bilba Pytlíka, Thorina Pavézy a družiny trpaslíků k hoře Erebor okupované drakem Šmakem.

Opulentní podívaná nabízí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka (Martin Freeman) na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem (Ian McKellen ) a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou (Richard Armitage). Přináší mnoho postav i atmosféru Středozemě známou z kultovní trilogie Pán prstenů. Opět se objevuje elfí bojovnice Tauriel (Evangeline Lillyová), která v knižní předloze není. Draka Šmaka namluvil Benedict Cumberbatch.

“Bilbo je obyčejný člověk v neobyčejném příběhu. A to je podle mne to pravé hrdinství, to je příběh, který se mi líbí,” uvedl představitel hlavní role Martin Freeman.

Řada fanoušků byla prvními dvěma díly zklamaná. Druhý díl na rozdíl od prvního nepokořil hranici miliardy dolarů, kterou první díl zdolal. V České republice se z komerčního hlediska se očekává, že může jít o největší trhák roku.

Pro Jacksona třetím dílem končí mnohaletá práce na zfilmování dobrodružné knihy britského spisovatele J. R. R. Tolkiena (1892 až 1973), která česky vyšla pod titulem Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Její příběh je úvodem k rozsáhlé trilogii Pán prstenů, která vyšla knižně v 50. letech.