ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18373 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pořadatelé vyhlásili další výroční knižní ceny Magnesia Litera

0 Richard Winter 4.12.2013

Pořadatelé vyhlásili 13. ročník výročních knižních cen Magnesia Litera. Publikace do sedmi soutěžních kategorií je možné přihlašovat do 10. ledna, sdělilo pořájící občanské sdružení Litera. Památník národního písemnictví a ministerstvo kultury také vyhlásily nový ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku, která bude mít uzávěrku 18. ledna.

Soutěž Magnesia Litera byla založena v roce 2002 s cílem pomoci kvalitním knihám k větší prodejnosti a čtenářům k lepší orientaci na knižním trhu. Hlavní vítěz soutěže dostává odměnu 200.000 korun, slavnostní vyhlášení vítězů se již několik let odehrává v přímém přenosu České televize. Vítězové toho 13. ročníku budou oznámeni na Nové scéně Národního divadla 8. dubna 2014.

Knihou roku 2013, tedy hlavním vítězem soutěže v letošním roce, se stal román Jiřího Hájíčka Rybí krev, který vydalo nakladatelství Host. Hájíček se v románu vrací k tématu venkovské prózy a prostředí jižních Čech, tentokrát do doby přelomu 80. a 90. let, která přinesla velké společenské změny. Novinkou letošního ročníku bylo to, že pořadatelé získali sponzory i pro odměny vítězů kategorií dětské knihy, literatury faktu a objev roku. Ocenění autoři dostali po 30.000 korun.

Soutěž o nejkrásnější knihy vydané českými nakladateli a zpracované v českých tiskárnách je rozdělena do šesti kategorií (odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice, obrazové publikace a katalogy). Příští rok se uskuteční 49. ročník.