ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7223 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Poptávka po čtečkách knih i po samotných elektronických knihách rychle roste

0 Petr Hašek 20.8.2012

Zájem tuzemských čtenářů o e-knihy stoupl v prvním prázdninovém měsíci meziročně o 43 procent, vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz. Prodej čteček se v červenci zvýšil o pětinu.

E-knihy se na tuzemských prodejích knih podílejí už jedním procentem. Do čteček se stahují hlavně fantasy a detektivky.Internetový obchod CZC.CZ prodal za letošní první polovinu roku dvakrát tolik elektronických čteček než za celý loňský rok dohromady.

Tento trend se přitom nezastavuje, prodeje stále rostou. V prodejích s velkým náskokem vedou modely Kindle od Amazonu. Zájem je také o čtečky značek Prestigio, Sony nebo PocketBook, ale pozice průkopníka z Amazonu je zatím neotřesitelná. Za rostoucím zájmem o elektronické čtečky stojí i pokles jejich cen. Průměrná cena čtečky je nyní o třetinu nižší než loni. Podle údajů Heureky se snížila na 3049 korun.

Nejprodávanějšími elektronickými knihami na serveru Palmknihy.cz, který je největším distributorem e-knih v ČR, jsou letos díly kriminální série Jo Nesba Spasitel a Pentagram. O prázdninách se do čela žebříčku probojoval román M.T.Majara Hot Boys a Fakt hustej nářez od Františka Kotlety.

Celkově nejúspěšnějším knižním žánrem mezi zájemci o e-knihy v češtině patří fantasy a detektivky. Průměrná cena elektronického titulu se v posledních měsících ustálila kolem 150 Kč.

V nabídce tuzemských elektronických knihkupectví je už několik tisíc titulů. Celkově v loňském roce patřilo e-knihám jen 0,03 procenta českého knižního trhu, letos je to podle Vlčka už jedno procento.

rwi