ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30283 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Poprvé mimo Japonsko vychází nahrávky Sukova tria z 80. let

0 jsk 16.7.2021

Kompletní klavírní tria Ludwiga van Beethovena, která 16. července 2021 vydá Supraphon v kolekci 4CD, zároveň představují legendární Sukovo trio. To si brzy po svém založení (1951) vydobylo pozici mezinárodně respektovaného souboru.

Nahrávky natočil Supraphon pro japonskou společnost Nippon Columbia od června 1983 do dubna 1984 v pražském Rudolfinu. Zachycují zralý ansámbl s Josefem Hálou, který v roce 1980 u klavíru vystřídal Jana Panenku. Zvuku souboru dominují smyčce, především housle Josefa Suka, který definoval i interpretační principy. Jedinečnost souboru a jejich nahrávek stojí na nekompromisní technice, zvukové vytříbenosti, obdivuhodné souhře a hluboké muzikalitě prosté jakékoli povrchní efektnosti.

„Osobitý projev Sukova tria se zkoncentroval do Beethovenových partitur, které měl ansámbl dlouhodobě zažité z koncertů a některé i z dřívějších nahrávání. Hudba mimořádného autora našla jedinečný obraz skrze interpretaci Sukova tria, které svým zacházením s celkovým zvukem dodnes těžko hledá srovnání,“ uvedl hudební publicista, kritik a dramaturg Boris Klepal, který se podílel na sleeve-note nového vydání vzácných archivních nahrávek.

Jedenáct kompozic, které Beethoven vytvořil pro klavírní trio, představuje podobně obdivuhodnou skupinu děl jako jeho šestnáct smyčcových kvartetů. Jsou to krystalicky čistá sdělení o tvůrčích rozletech i zápasech, z nichž více než polovinu Beethoven zkomponoval před dovršením třicítky, do roku 1800; zůstávají především svědectvím velkého formování tvůrčích principů a v pozdějších opusech již dosaženého vrcholu.

Tagy: