ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5942 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Police Symphony Orchestra zahrál pro více než 80 měst a obcí

0 jsk 1.2.2021

Symfonický orchestr Police Symphony Orchestra (PSO) z Police nad Metují v sobotu 30. ledna odehrál patnáctiminutový živý koncert Na slyšenou!, komponovaný jako happening na podporu živé kultury. Prostřednictvím místních rozhlasů zazněly čtyři skladby (Krkonošské pohádky, Hladiny, Warvick Avenue a Slunečný hrob) ve všech čtrnácti krajích Česka. Podle odhadů organizátorů mohlo přenos slyšet až 300 tisíc lidí.

Šedesátičlenné těleso živě odehrálo z kulturního zařízení Pellyho domy v Polici nad Metují, kde bylo možné dodržet bezpečné rozstupy a všechna další opatření. Zároveň před akcí absolvovali hudebníci testy na nemoc covid-19.

Hudba byla přenášena prostřednictvím skrytého odkazu na kanálu YouTube, který dopředu obdrželi přihlašovatelé z jednotlivých míst. Už v průběhu přenosu dostával orchestr zpětnou vazbu, většinou, že spojení je navázáno. Pro některé obyvatele bylo vysílání překvapením, například pro rodinu Mikolášíkovu z Hradce Králové, kteří s dvěma chlapci přijeli na chalupu do obce Javor u Teplic nad Metují.

„Byli jsme právě venku a najednou slyšíme hudbu. Naši synové byli velmi překvapeni, protože z města obecní rozhlas neznají. Na chvíli dokonce přestali řádit ve sněhu a jen se divili, co to tu hraje. A mě potěšilo, když jsem slyšela zpívat Jana Sklenáře, kterého znám z hradeckého Klicperova divadla. Bylo to moc milé a mělo by to být častěji. Už nám ta kultura opravdu chybí,“ řekla Míša Mikolášíková.

Byla ale také místa, kterým se spojení navázat nepodařilo, například v Předměřicích nad Labem, kde bohužel bylo ticho. Hudebníci akci připravovali pouze několik dní, za tu dobu dokázali svou výzvou oslovit více než osmdesát obcí a měst, odkud bylo potvrzeno, že se připojí. Nejmenší byla podle všeho Suchá Lhota u Litomyšle s 83 obyvateli. Největším městem pak devadesátitisícové Ústí nad Labem.

Orchestr se happeningem „Na slyšenou“ hlásil k iniciativě #kulturunezastavis, založenou pražským souborem Cirk La Putyka. Iniciativa si klade za cíl přinášet živou kulturu publiku v období pandemické krize. Bezpečně a s respektem k vládním nařízením. V průběhu pandemie se tak umělcům staly podiem mnohdy ulice, dvorky, vitríny obchodů a hledištěm okna a balkony bytů, nemocnic nebo domovů důchodců. K iniciativě se připojili profesionální nebo amatérské soubory a instituce napříč Českou republikou například v happeningu Majáky české kultury.