ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7890 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pokračování Milénia údajně nabídne zápletku s tajnými službami

1 Richard Winter 3.4.2015

Zápletku čtvrtého dílu detektivní trilogie Milénium dopsaného po smrti původního autora Stiega Larssona bude zřejmě o americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) a umělá inteligenci. Prozradil to švédský vydavatel. Čtvrtý díl série má vyjít letos v srpnu. Larsson zemřel na infarkt v listopadu 2004 ve věku 50 let.

První díl trilogie – román Muži, kteří nenávidí ženy – Larssonovi posmrtně vyšel v roce 2005. Následovaný díly Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda. Ve světě se prodalo více než 75 milionů těchto knih. Čtvrtý díl dopsal v listopadu švédský spisovatel David Lagercrantz, známý zatím hlavně životopisem fotbalisty Zlatana Ibrahimoviče. V knize jsou opět Larssonovi hrdinové, kterými jsou investigativní novinář Mikael Blomkvist a svéhlavá punková hackerka Lisbeth Salanderová.

“Jednoho večera profesor Frans Balder, uznávaná kapacita ve výzkumu umělé inteligence, zavolá Blomkvistovi, že disponuje informací o amerických zpravodajských službách schopnou otřást světem. Navíc je v kontaktu s mladou a velice nadanou internetovou pirátkou, podobající se Blomkvistově dobré známé. Novinář začíná doufat v trhák, který by on a časopis Milénium potřebovali,” prozradilo vydavatelství Nordstedts.

Nordstedts předpokládá, že čtvrtý díl ságy pustí do oběhu v nejméně 35 zemích světa 27. srpna a doufá v obdobný ohlas, jaký měl bestseller Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód) amerického spisovatele Dana Browna. Švédské vydání má mít podle nakladatelství obálku v podobě titulní strany Blomkvistova fiktivního časopisu Milénium.

Nápad s pokračováním trilogie vyvolal také kritiku. Po Larssonově smrti se spekulovalo, že měl prý v notebooku rozepsaný čtvrtý díl série, která údajně měla mít deset dílů.