ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11403 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Poesiomaty v bývalých Sudetech

0 jsk 12.8.2022

V různých oblastech bývalých Sudet, na Šumavě, Tachovsku, Karlovarsku, Ústecku a v Orlických horách, nově stojí sedm Poesiomatů. Poesiomaty recitují, zpívají či připomínají zvony, které už kostel opustily. Vyprávějí o Češích a Němcích, o místě, o víře.

Nový projekt poukazuje rovněž na příběhy jednotlivců a spolků, jež se snaží o záchranu unikátních kulturních památek a do projektu se aktivně zapojily. S nápadem umístit Poesiomaty ke kostelům, které po odsunu českých Němců postupně chátraly, oslovil Ondřej Kobza ze spolku Piána na ulici Česko-německý fond budoucnosti, jenž mu pomohl vytipovat většinu míst, propojil ho s místními spolky a podílel se na dramaturgii Poesiomatů.

Projekt čeká finále v podobě prezentace Poesiomatů i příběhů jednotlivých kostelů a setkání lidí, kteří se o jejich obnovu starají, na neformálním setkání na Střeše Lucerny v úterý 16. srpna v 18 hodin, na které jste srdečně zváni, a zároveň slouží i jako tisková konference projektu. Součástí akce bude i menší výstava fotografií zachycující Poesiomaty u opuštěných kostelů z dílny Karla Cudlína.

(foto: Karel Cudlín)