ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29772 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Podzimní sklizeň Festivalu otrlého diváka uctí 40 let od vzniku filmu Rocky Horror Picture Show

0 Richard Winter 13.11.2015

Už potřetí letos listopadové pochmurné počasí prozáří podzimní speciál Festivalu otrlého diváka. Poprvé přehlídka neproběhne na Dušičky a rozroste se na dva dny. Podzimní sklizeň se uskuteční 13. a 14. listopadu a stálý dramaturgický tým si pro diváky připravil čtyři filmové projekce, včetně dosud největšího projektu v historii festivalu – prvního uvedení filmu Rocky Horror Picture Show s tzv. shadowcastem.

Kultovní film Rocky Horror Picture Show letos slaví 40 let, proto se dramaturgové festivalu odhodlali k odvážnému kroku. Nejen že film zařadili do programu Podzimní sklizně, ale rozhodli se film uvést v plné parádě se vším, co k němu patří. Kromě zaběhnutých interakcí s publikem bude film poprvé v historii České republiky uveden také s tzv. shadowcastem – souběžně s projekcí bude tedy živě přehráván i před plátnem.

„Shadowcast projekce Rocky Horror Picture Show dnes probíhají v prakticky celém civilizovaném světě od Japonska po Izrael a jsme tím pádem rádi, že díky tomuto našemu obětavému aktu také přiblížíme naši zemi civilizovaným poměrům,“ vysvětluje pohnutky jeden z dramaturgů festivalu a spolurežisér shadowcastu Antonín Tesař. Dramaturgové festivalu shadowcast nejen režírují, ale spolu s přáteli a příznivci festivalu tvoří i herecký ansámbl.

Rocky Horror Picture Show je filmovou adaptací obskurního muzikálu a při svém prvním uvedení před 40 lety zoufale propadlo. Široké publikum zůstalo tehdy lhostejné vůči pokušitelskému vyprávění, kde vystupují s nakažlivým elánem ztvárněné postavy jako poťouchlí mimozemšťané z transsexuální planety Transylvánie, šílený bonvivánský vědec, jeho adonisovský výtvor či slušňácký snoubenecký pár, který hrou osudu padne do tenat nestoudnosti. Až později během půlnočních promítání začal snímek sbírat zástupy uhranutých konvertitů. Z odvázané atmosféry těchto projekcí se zrodila tradice interaktivního zapojení publika a především shadowcastu.

Již dlouho vyprodaná sobotní projekce Rocky Horror Picture Show, která bude vrcholem festivalu, motivovala dramaturgy, aby pro veřejnost otevřeli ještě páteční generální zkoušku představení od 16 hodin. Ti, kdo se nedostanou ani na páteční ani na sobotní projekci Rocky Horror Picture Show, si budou moci na baru osladit své zklamání speciálním tematickým drinkem Sweet Transvestite from Transsexual Transylvania.

Pátek třináctého a Smrtgasmus za doprovodu elektrických kytar

Pátek 13. – termín zahájení Podzimní sklizně – samovolně určil téma zahajovacího filmu přehlídky, kterým bude v 19 hodin horor Pátek třináctého 6: Jason žije. „Ze zásobárny filmových Pátků třináctého jsme vybrali ten s pořadovým číslem VI, protože bývá (podle nás právem) označovaný za nejvýživnější epizodu celé série. A to nejen co do počtu táborníků a dalších nevinných lidských bytostí, které tu Jason stihne patřičně nelidským způsobem sprovodit ze světa, ale i kvůli svižnému tempu, nenapodobitelné osmdesátkové atmosféře, nápaditosti některých mordů a sebeironickému nadhledu,“ komentuje výběr úvodního filmu další ze stálých dramaturgů Jiří Flígl.

Hned po něm bude od 21 hodin následovat heavy metalový horor Smrtgasmus, debut Novozélanďana Jasona Lei Howdena, který údajně vychází z režisérových vzpomínek na vlastní mladá léta. „Jediný nepatrný odklon od reality je v tom, že hrdinové snímku pomocí prokleté melodie promění celé městečko ve vraždící maniaky posedlé pekelnými démony a bojují s nimi pomocí motorových pil, seker, ale i méně konvenčních zbraní jako jsou desetistěnné kostky z Dračího doupěte nebo oboustranná dilda,“ upřesňuje dramaturg Petr Šaroch.