ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8710 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Podzemí Kina 64 U hradeb ožije pohybovým představením

0 Richard Winter 21.2.2017

Podzemí Kina 64 U hradeb ožije pohybovým představením The Trial s kafkovskou tematikou a přesahem do aktuálního dění nejen v RuskuJedinečný mezinárodní divadelní projekt je založený na souhře šesti performerů inspirovaných oceňovaným ruským režisérem Maximem Didenkem, prózou Franze Kafky a mašinérií soudů v dobách stalinismu i v současném Rusku. Premiérové a jedinečné uvedení The Trial proběhne 27. a 28. února vždy od 20.00 hodin.

Inscenace vzniká v těchto dnech v osobitém prostoru legendárního pražského kina v Mostecké ulici na Malé Straně. Producentem představení je produkční platforma ProFitArt, který se zaměřuje na oblast nezávislého nonverbálního, fyzického a současného tanečního divadla.

„Kafka je pro mě neuchopitelný, přináší otázky které neumím zodpovědět. Pokaždé, když si myslím, že jsem odpověď našel, zjistím, že ještě ne. Proces jsem si vybral, protože to co se děje dnes všude ve světě je nevyzpytatelné. Jde o mašinérii, se kterou nemůžeme nic dělat, nějakým způsobem je všudypřítomná. Tenhle stroj, kterému říkáme civilizace z nás dělá vězně, proto mě to téma zajímá,” říká režisér Maxim Didenko.

The Trial osciluje hned mezi několika žánry – šest performerů hledá nový divadelní jazyk propojením současného tance, pohybového divadla s prvky hudebního a dokumentárního divadla. „S Maximem se mi zkouší dobře, protože mám pocit, že mi dává prostor a přijímá to, co dělám. Když hledáme materiál, necítím pocit svázanosti a můžu překonávat své určité strachy, a tak rozvíjím to, co mě baví. Prostor mi přijde kouzelný, nabízí spoustu pohledů, je to takové hraní si. Zároveň to ale má v sobě dost špíny, zimy a takového nepříjemného pocitu. Ale kdybych si měl vybrat rozhodně sem půjdu znovu. Maxim tohle všechno ve zkoušení zohledňuje, vše prohýbá ruku v ruce s prostorem. To se mi na jeho práci líbí, že dokáže přijmout kde je, a to přetvořit skrze nás do obrazu, který předává divákům,” shrnuje spolupráci s Maximem Didenkem performer Martin Šalanda.

Na vytvoření scény a kostýmů se také podílel jeden ze zakladatelů Divadla AKHE a spolupracující scénograf Divadla Derevo, Pavel Semchenko. Záběr jeho tvorby je velmi široký od instalací, sochařství, filmu, ilustrací až po tanec, režii a herectví. S režisérem Maximem Didenkem spolupracoval již na oceňované inscenaci Idiot v Theatre of Nations v Moskvě, u níž je autorem scénografie a light designu.

„The trial je určen pro každého, kdo žije na téhle planetě, ale hlavně pro ty kteří se nebojí být zodpovědní sami za sebe. Prostor Kina 64 U hradeb je stále v rekonstrukci, když sem vstupujete musíte podepsat papír, že jdete na vlastní zodpovědnost. Tedy jste-li dostatečně zodpovědní, měli byste přijít. Představení se zkouší v několika jazycích, diváci se tedy nemusí bát, že by nerozuměli, ať už mluví jakkoliv,” zve na premiéry Maxim Didenko.