ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5857 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Podle průzkumu děti čtou, protože je to baví

0 Redakce 20.6.2014

Podle aktuálního průzkumu projektu Čtení pomáhá drtivá většina dětí a mládeže čte, protože je to baví a sami chtějí. Jen 7% tak činí z donucení – buď to od nich vyžadují rodiče, nebo musí číst do školy. Dvě třetiny dětí čtou nejčastěji doma, jen 1% v knihovně. Velká část dotázaných uvedla, že čte stejně během celého roku. Avšak třetina respondentů intenzitu čtení rozlišuje v závislosti na ročním období – tito pak nejvíce čtou v létě a nejméně na jaře. A jaké jsou tipy na letní čtení?

„Protože chci, protože mě to baví a protože mi čtení dělá radost.“ To byla nejčastější odpověď žáků základních a studentů středních škol zaregistrovaných v projektu Čtení pomáhá na otázku, proč čtou knížky.

„Tento výsledek považujeme za výbornou zprávu. Navíc jen 7% uvedlo, že čtou z donucení – vyžadují to od nich rodiče (2%), nebo musí do školy (5%). Jedno procento respondentů uvedlo, že jim čtení přijde cool. A setkali jsme se i s takovými názory, že díky knihám se čtenář dostává do jiného světa, čtením plně využívá svou fantazii a že je to vhodný způsob odreagování a vzdělávání se,“ popisuje výsledky průzkumu autor a donátor Čtení pomáhá Martin Roman.

Více než polovina respondentů uvedla, že roční období nemá vliv na to, jak moc čtou. Desetina dětí to nesleduje. Mezi ostatními 35% čtenářů, kteří rozdíl vnímají, převládala odpověď, že je to právě léto (14%), kdy nejčastěji čtou. Nejméně knihám příznivé se ukázalo být jaro (4%).

Foto: Wikipedia – Creative Commons

Tagy: