ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6577 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Podle Evropanů je nejvýznamnějším evropským umělcem Leonardo da Vinci

0 Richard Winter 12.7.2013

Nejvýznamnějším evropským umělcem je podle Evropanů Leonardo da Vinci, nejpůsobivější postavou evropské literatury Don Quijote a nejvýznamnějším přínosem Evropy ke světové kultuře demokracie. Cervantesův antihrdina Don Quijote s osmi procenty hlasů v celkovém součtu v Česku porazil Malého prince i Dobrého vojáka Švejka. Vyplývá to z výsledků průzkumu Europa-Liste.

Nejvýznamnějším přínosem Evropy ke světové kultuře je podle výsledků dotazování demokracie, s těsným náskokem před klasickou hudbou a knihtiskem. Češi nejčastěji uváděli hudbu, u Francouzů byla v popředí deklarace lidských práv, u Italů umění.

Také na otázku “Které architektonické dílo Evropy považujete za nejvýznamnější?” odpovídali účastníci často podle národnosti. V celkovém pořadí vyhrála Eiffelova věž (25 procent), ale například pro velkou většinu Řeků je nejdůležitější aténská Akropoli.

“Kánon evropských filmů lze zjistit ještě obtížněji,” konstatuje Goethův institut v tiskové zprávě. Ke třem nejobdivovanějším evropským filmům nakonec patří Život je krásný režiséra Roberta Benigniho (osm procent), Životy těch druhých režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka (šest procent) a Amélie z Montmartru režiséra Jeana-Pierra Jeuneta (pět procent). U Čechů zvítězil Kolja.

Za nejvýznamnějšího evropského umělce volila čtvrtina účastníků průzkumu Leonarda da Vinciho, na druhém místě skončil Pablo Picasso s 11 procenty.

První místa v žebříčku nejvýznamnějších evropských politiků obsadili německá kancléřka Angela Merkelová s 18 procenty a Winston Churchill se 14 procenty hlasů. Churchill zvítězil také u Čechů, před Václavem Havlem a Merkelovou.

Při hledání největšího evropského sportovce uvedlo 72 procent zúčastněných Srbů tenisovou jedničku Novaka Djokoviče. Tím se tento sportovec dostal na první místo i v celkovém hodnocení, kde získal deset procent. Pro Čechy jsou největšími sportovními ikonami Emil Zátopek a Jaromír Jágr.

Nejlepší jídlo je podle názoru 42 procent účastníků ankety v Itálii, s čímž souhlasili i Češi. Budoucnost Evropy vidí většina dotázaných jako “dobrou” nebo “velmi dobrou”. Obzvlášť optimističtí jsou Litevci, Bulhaři a Srbové. Také velká část Němců nahlíží na budoucnost Evropy pozitivně.

Německo je zemí, v níž by Evropané včetně Čechů nejčastěji chtěli strávit velkou část života a která nejvíc ztělesňuje budoucnost Evropy. Berlín je zase všeobecně považován za nejatraktivnější evropské město.