ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9768 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pod malbou Mony Lisy je prý jiný portrét

0 jsk 9.12.2015

Francouzský vědec Pascal Cotte tvrdí, že slavná malba Mony Lisy od Leonarda da Vinci skrývá pod sebou jiný portrét. Tento inženýr vyvinul speciální technologii Layer Amplification Method (LAM) a použil ji na zkoumání známého obrazu, což mu umožnilo nahlédnout do spodních vrstev barvy. Jak prohlásil, pod jedním z nejznámějších děl renesančního umělce objevil malbu sedící ženy.

Cotte dostal přístup k obrazu, který podle odhadů vznikal v letech 1503 až 1517, od pařížského muzea Louvre v roce 2004. Při analýze použil právě metodu LAM, při které se série intenzivního světla promítá na obraz, zatímco odrazy světla zaznamenává kamera. Ze získaných dat mohl zjistit, co se stalo mezi jednotlivými vrstvami barev.

Po deseti letech analyzování prohlásil, že pod podobiznou Mony Lisy je portrét ženy, přičemž jde o podobiznu Lisy Gherardini, manželky florentského obchodníka s hedvábím. Historici přitom právě Monu Lisu považují za portrét Gherardini. Podle Cottea je skutečná Gherardini v nižší vrstvě obrazu, zatímco na povrchu je jiná žena.

„Dokončil jsem rekonstrukci Gherardini a mohu říct, že je úplně jiná než Mona Lisa. Není to stejná žena,“ řekl Cotte. „Výsledky ruší množství mýtů a mění náš pohled na Leonardovo dílo.“ Jak také prozradil, díky analýze se mu pod povrchem podařilo najít ještě dvě další díla. Jde o náčrt portrétu a jinou malbu připomínající Madonu.

Prohlášení Cottea však odmítá muzeum Louvre i více odborníků.

Tagy: