Pod křídly Central Gallery vyrostl nový výstavní prostor

Kdysi tam mívali textilní velkoobchod rodiče spisovatele Franze Kafky, nyní tam sídlí nová galerie současného umění a obchod s designem C12.
Výstavní galerie ve zrestaurovaném prostoru barokního Paláce Hrzánů z Harasova vznikla pod křídly majitele Central Gallery na Staroměstském náměstí, kde vystavují jména jako Salvador Dalí, Alfons Mucha a Andy Warhol. První výstava v Galerii C12 představuje tvorbu současné umělkyně Adély Kostkanové.
Za projektem C12 art gallery & design store v Celetné ulici 12 stojí trojice milovníků umění, Ladislav Derner, Nikola Čablová a Helena Kočíková, kteří jsou propojeni s Central Gallery na Staroměstském náměstí.
„Prostor pro galerii současného českého umění, kde bude pravidelně každé tři měsíce svou tvorbu prezentovat vybraný umělec nebo umělkyně, jsme si kompletně přebudovali sami. Malé obchody, které tam dosud byly, jsme propojili do jednoho otevřeného celku. Interiéry jsme vyladili od podlahy až po vybavení. Cetky a směnárny jsme tak nahradili uměním,“ říká společně tým stojící za konceptem Galerie C12.
První výstava s názvem Odlesky Záznamů představuje do 13. listopadu 2024 tvorbu Adély Kostkanové. Pražská rodačka reflektuje v nejnovějších dílech proces osobní integrace do zdánlivě popisných záznamů míst. „Představuji plátna, která slouží pouze jako skici pro díla na pomezí malby a reliéfu. Pro mě je důležité, že médium malby může sloužit jako součást celku, který se vyvíjí v přítomné zkušenosti,“ vysvětlila Adéla Kostkanová, která studovala na Akademii výtvarných umění v Praze.
Galerijní prostor o velikosti 80 m2 byl slavnostně otevřen 28. srpna a je věnován nejen současnému českému umění, ale také špičkovému českému designu. Nový design store nabízí sklo, vázy, knihy, šperky nebo porcelán. Zastoupeny jsou značky jako Kutulu Toys, Eliška Monsportová, DECHEM, Qubus, Eva Růžičková a další.



