ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18175 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Po zavražděné spisovatelce Monyové bude v Brně pojmenovaná lávka

0 Richard Winter 7.6.2013

Po zavražděné spisovatelce Simoně Monyové bude v Brně pojmenovaná lávka přes řeku Svitavu, která spojuje čtvrť Obřany, ve které Monyová žila, s dalšími částmi města. Pojmenování schválila tento týden Rada města Brna. Ohledně pojmenování lávky se v městské části Maloměřice a Obřany strhla diskuse, kromě lávky Simony Monyové se objevily také další návrhy.

Lávka přes řeku vyrostla zhruba rok po tragické smrti Monyové. Spisovatelka byla zavražděná v létě 2011. Za její smrt byl na 15 let vězení odsouzen její manžel Boris Ingr, který ji podle rozsudku při hádce zasadil šest ran nožem. Brněnská spisovatelka Simona Monyová napsala zhruba 30 románů pro ženy a po její smrti o ně zájem stoupl až čtyřnásobně. Proti pojmenování lávky po zemřelé spisovatelce se postavila skupina lidí, která prosazovala jméno lávka Legionářů. Jejich návrh však komise nakonec nevybrala.

Lávka Simony Monyové není jediným místem v Brně, kolem kterého se vedou diskuse o pojmenování. Rozruch vyvolal také záměr pojmenovat uličkou pod katedrálou na Petrově po zesnulém prezidentu Václavu Havlovi. V internetové anketě s tím lidé vyjádřili nesouhlas.