Po více než půl století vycházejí Skořicové krámy
0 jsk 1.8.2024Celý život polsko-židovského spisovatele, malíře a grafika Bruna Schulze (1892–1942) byl spjat s haličským Drohobyčem, dnes patřícím k západní Ukrajině. Autor zachytil barvitý obraz provinčního židovského městečka v době úpadku rakousko-uherské monarchie na přelomu devatenáctého a dvacátého století v povídkovém cyklu Skořicové krámy (1934).
„Najdeme v nich ohňostroje barev a vůní, filozofii i erotiku, frustrující úzkost a vědomí odvěké židovské vyděděnosti i opojné snění tryskající ke hvězdám,“ komentuje povídky autor nového převodu do češtiny, básník, prozaik a překladatel Petr Motýl.
Příběhy vyznačující se originální, hravou, až barokně rozvětvenou poetikou dodnes vzrušují čtenáře i kritiku podobně jako osobnost a osud jejich autora. Isaac Bashevis Singer označil Schulze za „jednoho z nejpozoruhodnějších spisovatelů, kteří kdy žili“, k jeho obdivovatelům patřili také Bohumil Hrabal a Philip Roth.
David Grossman mu dokonce svěřil roli ve svém románu Viz láska (1986). Nejnověji se po jeho stopách vydal americko-židovský spisovatel Benjamin Balint v knize Bruno Schulz: An Artist, a Murder, and the Hijacking of History (2023).