ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19938 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Po více než padesáti letech vychází znovu debut Heleny Vondráčkové

0 jsk 29.10.2021

Na začátku listopadu vyjde v jubilejní edici na CD, vinylu i v digitálních formátech album Ostrov Heleny Vondráčkové. Jde o její první studiové album, které se natáčelo začátkem roku 1970. Přineslo deset písní, pět původních českých a pět ze zahraniční provenience. Představilo zpěvačku nejen ve vynikající hlasové formě, ale především ve vytříbeném repertoáru, který jí pomohl sestavit producent a skladatel Bohuslav Ondráček, tehdy v Supraphonu produkující ve své vyhlášené „Bob-sérii“. Nové vydání alba na CD doplnila sama zpěvačka několika bonusy, kde v archivních nahrávkách znějí písně v japonštině, angličtině, polštině či ve francouzštině.

Album Ostrov Heleny Vondráčkové je dodnes řazeno hudebními odborníky k zásadním titulům, které zpěvačka ve své kariéře natočila. Na nahrávce z roku 1970 překvapila tehdy třiadvacetiletá interpretka náročným repertoárem, který měl hodně daleko k jejím singlovým hitům z minulé dekády.

A přitom chybělo málo a album nemuselo vůbec vyjít. Jednak vyšlo v době, kdy už platil zákaz pro Martu Kubišovou, jednak doprovod natočil Orchestr Golden Kids. Vše se odehrálo v době, kdy si ještě někteří mysleli, že Golden Kids budou existovat i bez Kubišové, což ale Neckář s Vondráčkovou odmítli.

Nakonec producent alba Bohuslav Ondráček album prosadil, avšak z původního bookletu musela zákonitě zmizet určitá fakta – třeba to, že ve čtyřech písních zní ve sboru hlas Marty Kubišové. Bez zajímavosti není ani informace, že v téměř šestiminutové rockové baladě Provazochodci z pera Otakara Petřiny a Zdeňka Rytíře hraje Helena Vondráčková na varhany.

(foto: Agentura MM Praha)