ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30353 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Písní Milenci bôľu posíláme naši víru v mír, říkají Martin Harich a Julay

0 jsk 14.3.2022

Ukrajinská zpěvačka žijící v Praze Julay a slovenský zpěvák a hudebník Martin Harich společně vydávají píseň Milenci bôľu. Velmi emocionální skladba, ze které v dnešní době až mrazí, je nazpívaná ukrajinsky a slovensky. Původní slovenská verze písně vyšla na 77. výročí Slovenského národního povstání a pochází z alba zhudebněných básní povstaleckého bojovníka za mír Karola Pajera, které Harich vydal v loňském roce. Text skladby, který vznikl během Druhé světové války, tímto dílem dostává velmi aktuální rozměr.

„Ač již od sedm let žiji v České republice a je mým současným domovem, ani v těchto chvílích nezapomínám na to, v které zemi jsem se narodila a odkud pocházím. Současná tragická situace mě zasahuje hlavně tím, že na Ukrajině mám stále tatínka a další část rodiny. Skrz tuto píseň bych chtěla jim a všem statečným lidem, kteří tam prožívají každodenní hrůzy poslat sílu a naději. Naději na to, že zas přijde den, kdy nezazní sirény. Naději na den, kdy kolem domu neprojdou vojáci. Naději na ráno, kdy místo dýmu z bomb uvidí zářící slunce. Sílu na to bojovat za naši zem a svobodu. Sílu na to se nikdy nevzdat. Sílu nikdy nepodlehnout. Víru na mír,“ říká Julay k písni Milenci bôľu.

„Ráda bych také zmínila, že si vážím a obdivuji solidaritu Čechů, Slováků a celého světa. Díky Vám! Cítím ji na každém kroku,“ dodala.

Skladba Milenci bôľu vyšla na YouTube a streamovacích službách v pátek 11. března, její ukrajinský název je коханці болю. Album Karol Pajer – utajený hrdina nahrál a nazpíval Harich v loňském roce a je už v pořadí autorovo osmé album. V těchto dnech si zpěvák také připomíná výročí deset let působení na slovenské a české hudební scéně.