ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12900 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Petr Spálený slaví jubileum kompilací

0 jsk 15.3.2024

Když se řekne Petr Spálený, vybaví se člověku sugestivní hlas, netuctové písně a v neposlední řadě neobyčejně obyčejný muž. Muž, který se nevyžívá v okázalých gestech ani slovech, a i přes veleúspěšnou kariéru lemovanou desítkami hitů zůstává civilní a přirozený.

A právě takový pohled na zpěváka, skladatele, kytaristu a bubeníka s typickým knírem nabízí i nová kompilace 80/Největší hity & duety, která byla sestavená k nadcházejícímu umělcovu životnímu jubileu diskžokejem, hudebním publicistou, textařem, rozhlasovým dramaturgem a moderátorem Milošem Skalkou. Dne 22. března oslaví Petr Spálený osmdesátiny.

„Vzhledem k tomu, že Petrovi Spálenému už vyšla řádka nejrůznějších kompilací, nechtěl jsem na tomto výběru k jeho životnímu jubileu donekonečna opakovat nahrávky, které jsou k mání prakticky na všech dosavadních výběrovkách. Ale zase, na druhé straně, bez prvních pěti skladeb této kompilace, stejně jako bez Andělů, by v Petrově profilu přece jenom něco citelně chybělo. A posluchači by proto mohli mít oprávněný pocit, že je někdo  o něco ošidil. Tolik na vysvětlenou ke konečné sestavě nahrávek, která nezapomíná ani na manželské duety,“ komentuje svůj výběr Skalka v obsáhlém sleeve note, jejž najdeme společně s dobovými fotografiemi v bookletu fyzické verze nové kompilace.

Ta čítá dvacet tři písní, a kromě hitovek mezi nimi jsou i méně známé, ale pro Spáleného i jeho kariéru neméně důležité. Specialitou jsou pak v názvu kompilace zmíněné duety, a to ať už s jubilantovou manželkou Miluškou Voborníkovou (Mně se zdá, Bílá vila, Smrt a dívka a Baby nejsem dáma), Danem Bártou (Já ho jen od vidění znám) nebo s jedním ze zásadních textařů (nejen) Spáleného písní Zdeňkem Rytířem (Dítě Štěstěny a Absolutní žena).

(foto: Otto Dlabola)