ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28118 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Petr Lüftner vydává album PETRI 

0 jsk 9.3.2023

Pocta akordeonu, důraz na melodičnost a textové sdělení, propracovanost rýmů či sourozenecký duet. Tak by se dalo v pár heslech popsat autorské album PETRI, ústeckého písničkáře Petra Lüftnera, které jako třetí v pořadí vychází přesně po deseti letech od vzniku jeho vůbec první písně, protestsongu Ty jsi to Ústí.

Čtyřiatřicetiletý Lüftner, který se dnes může pochlubit i tím, že je jako jeden z mála na světě oficiálním hráčem nejstaršího akordeonového výrobcem na světě, německé firmy Weltmeister, protkal tahací harmonikou všech dvanáct písní, které na desce najdete. Pokud byste očekávali zvuk akordeonu takový, jaký znáte z hospod, či od svých dědů, můžete na to zapomenout.

„Kytaristé, bubeníci, či basáci mají výhodu v tom, že jejich nástroje jsou ty z nejfrekventovanějších, mají své rify, své styly, mají se od koho učit, co se týče tahací harmoniky, tak zde není tolik možností, kde inspiraci hledat, někdy je třeba sledovat zahraniční akordeonisty, zkoušet na ten instrument pohlížet z pohledu hráče jiného nástroje, nebo jednoduše vymýšlet a hledat si svůj vlastní styl,” říká.

Na desce PETRI narazí posluchač například na sourozenecký duet Z měsíce na měsíc s Eliškou Lüftnerovou, která je mimo jiné hlavní zpěvačkou projektu Šansonárium, v němž propůjčuje hlas textům cimrmanologa Miloně Čepelky. S někdejší pěveckou finalistkou Česko-Slovensko má talent však Petr nenahrál duet poprvé, její hlas se objevil i na předchozích dvou albech.

„Společná sourozenecká tvorba tuzemské scéně dnes chybí a rádi bychom v našich hudebních cestách navázali na odkaz legend, jimiž jsou Hana a Petr Ulrychovi, myslíme, že první krůček už jsme udělali,“ tvrdí sourozenci Lüftnerovi.