ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27001 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Petr Kotík na koncertě Památníku ticha

0 jsk 12.7.2023

Na slavnostním pietním koncertě Památníku ticha ve čtvrtek 13. července v 19 hodin vystoupí přední český skladatel, dirigent a flétnista žijící v New Yorku Petr Kotík. Koncert věnovaný obětem tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau se bude konat ve Velké dvoraně Veletržního paláce.

Vyvraždění obyvatel lágrbaráku BIIb proběhlo v roce 1944 ve dvou vlnách, 8. března a 10. až 12. července, o život přišlo celkem téměř 7500 vězňů.

Vstup na pietní koncert je zdarma. Akce se bude konat za účasti prezidenta republiky ČR Petra Pavla.

„Velmi si vážím pozvání k pietnímu koncertu Památníku ticha. Můj dědeček Hanuš Epstein byl v únoru 1945 odvezen do Terezínského tábora a zázrakem přežil. Dá se těžko docenit, jaký na mě měl vliv. Hanuš byl hudebník, dirigent, i když se hudbou neživil. Naučil mě hrát na klavír. Od malička jsem byl jsem brán na koncerty a do opery a nikdy nezapomenu, jak mě na ně Hanuš připravoval. Měl doma partitury prakticky celého repertoáru a pevně věřil, že u hudebního zážitku je nutné předem vědět, co posluchače čeká. Mám nás oba dodnes před očima; seděli jsme vedle sebe na podlouhlé židli u klavíru, moje dětské nohy nedosáhly na zem. A Hanuš mě přehrával z partitury skladby, které byly na programu a vše vysvětloval. Nerozuměl jsem prakticky ničemu, co říkal, to ale nevadilo, přišel jsem na to mnohem později. Anebo možná, že úplně ne,“ říká skladatel a dirigent Petr Kotík.