ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28122 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Petice nesouhlasí s odvoláním Černého

0 Petr Hašek 10.9.2012

S odvoláním ředitele divadla Ondřeje Černého a dosazením ekonomického náměstka ministryně kultury Martina Sankota na jeho místo nesouhlasí signatáři a iniciátoři petice Národ sobě! a zároveň žádají odvolání Aleny Hanákové z ministerské funkce. S obsahem petice byl otevřeným dopisem seznámen premiér Petr Nečas.

Petiční akce byla v neděli zahájena za přítomnosti několika desítek lidí na piazzetě divadla v centru Prahy. Připojit své podpisy mohou lidé na webu www.narodsobe.eu. Vedle šéfů uměleckých souborů jsou mezi signatáři například Jan Kačer, Petr Čtvrtníček, Petra Špalková, Soňa Červená, Jiří Ornest nebo David Prachař.

Hanáková náhle odvolala ředitele Černého v pátek. Odůvodnila to tím, že počátkem roku zahájené spojování Národního divadla a Státní opery Praha nepostupuje dost rychle. Události posledních dnů jsou podle autorů petice “jen jedním z kamínků v mozaice současné morální krize společnosti a především její politické reprezentace”.

Mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková v reakci na sobotní otevřený dopis Aleně Hanákové předcházející nedělní petiční akci uvedla, že ministerstvo nemůže revokovat žádný z kroků, které v posledních dnech jako zřizovatel Národního divadla podniklo. Ministryně se v úterý dopoledne s vedením divadla kvůli této záležitost sejde.

rwi