ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13939 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Peter Handtke odmítá kritiku

0 jsk 21.10.2019

Letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu, Rakušan Peter Handke, odmítl kritiku vznesenou proti němu. Tvrdí, že ​​novináře více zajímá spor týkající se jeho podpory Srbů než jeho samotná díla. Prestižní ocenění, které Handke udělili, rozpoutalo na Balkáně a jinde polemiku namířenou proti němu. Spisovatel je totiž známý jako obdivovatel zesnulého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče.

Organizátoři ve středu zrušili plánovanou tiskovou konferenci v jeho rodné spolkové zemi Korutany poté, co literát rozzlobeně odpověděl novinářům, kteří se s ním setkali v úterý večer. Handke už desetiletí žije na jednom z předměstí Paříže. „Nikdo z těch, kteří ke mně přicházejí, nečetl žádné mé dílo. Jsou to jen otázky, jak svět reaguje. Reakce na reakce,“ řekl Handke a novináře vyzval, aby ho nechali na pokoji.

Handke byl v 90. letech horlivým obhájcem Srbů při krvavého rozpadu bývalé Jugoslávie. Jejich situaci dokonce přirovnal k Židům, kteří čelili nacistickému teroru, ačkoli tento výrok později vzal zpět. V roce 2006 se zúčastnil pohřbu Miloševiče, který zemřel v Nizozemsku během soudního procesu v souvislosti s obviněními ze spáchání zločinů proti lidskosti. Miloševič dokonce chtěl, aby Handke svědčil na jeho obranu.

Samotný Handke se v roce 2014 pro rakouská média vyjádřil, že Nobelovu cenu by měli zrušit, neboť její laureátovi poskytuje falešnou kanonizaci a díky ní mu je věnován jeden moment pozornosti a šest stran v novinách.