ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5024 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Peter Gabriel vyzval mexického prezidenta k vyšetření genocidy na ženách

0 Redakce 1.4.2009

Gabriel se s prezidentem Felipem Calderónem sešel a vyzval ho, aby učinil přítrž násilí páchanému na ženách a vyšetřil vraždy, které byly spáchány ve městě Ciudad Juárez ve státě Chihuahua.

Zpěvák byl v Mexico City při příležitosti svého krátkého mexického turné, s prezidentem ovšem jednal coby zástupce organizace WITNESS, již založil v roce 1992 – ta má školit a podporovat lidi k používání videa a digitálních technologií v kampaních za lidská práva.

Právě tato organizace pomohla upozornit na hrůzný stav Ciudad Juárez, kde bylo od roku 1993 zabito víc než 470 žen, při čemž mnoho z nich bylo předtím znásilněno. Místní úřady údajně nechtěly tyto vraždy vyšetřovat a jejich pachatelé či důvody jsou neznámé. Namísto skutečných vrahů byli zhusta vězněni a mučeni nevinní lidé, často příbuzní obětí – odtud i název videa od WITNESS, nazvaného „Dvojitá nespravedlnost“. Z „feminicidy“ se stalo politické téma a mexická federální vláda stupňuje své úsilí vraždy vyřešit a změnit poměry v komunitách, ve kterých je násilí na ženách na denním pořádku.