ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18398 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pearl Jam: V Praze vzpomínali především na alba Ten a Backspacer

0 Petr Hašek 4.7.2012

Především na skladby z alb Ten a Backspacer vsadili při svém koncertu v zaplněné pražské O2 areně američtí rockeři Pearl Jam, kteří písněmi z těchto desek zaplnili třetinu nabitého playlistu.

Naopak, album No Code, které zde propagovali při své poslední návštěvě v roce 1996, připomněli jen jednou, hned úvodní peckou Sometimes. Vydařené vystoupení podle pořadatelů sledovalo zhruba 13.000 vesměs spokojených rockových příznivců.

Koncert otevřela v roli předskokana legendární americká punková formace X se zpěvačkou zjevně slovanského původu Exene Cervenka. Nekompromisní vypalovačky jako Your Phone’s Off The Hook, But You’re Not, Los Angeles nebo Year One vyšperkoval neseříznutý zvuk, a když se v závěrečném coveru od The Doors Soul Kitchen přidal i zpěvák Pearl Jam Eddie Vedder, bylo jasné, že X jsou něco více než běžný support. Vycítili to i diváci, kteří je odměnili velkým potleskem.

Kapela, jejíž album Ten pojmenované po číslu dresu basketbalisty Mookieho Blaylocka patří společně s deskou Nirvany Nevermind ke klíčovým nahrávkám stylu grunge, zahájila svou energickou rockovou jízdu písní Sometimes. Zpočátku se zdálo, že zpěvákův mikrofon nepracuje optimálně, ale rychle se to spravilo a hala si mohla vychutnat výborný Vedderův zpěv.

Od bombastického úvodu s písněmi Animal, Given To Fly, The Fixer či Even Flow bylo zřejmé, že tento koncert může sloužit na podporu tvrzení, že i rock může být inteligentní.

Dlouhovlasý Vedder vypadal, že je v pohodě. Během koncertu popíjel víno a na okraji pódia si dopřál i cigaretu. S lidmi žertoval na téma stropní konstrukce O2 areny a vůbec vypadal, že si sérii letošních koncertů Pearl Jam, která zahrnuje deset evropských měst včetně Prahy, užívá.

Stejně tak i kapela, jejíž výkon zvedl ze sedadel velkou část lidí na místech k sezení a mnozí z nich při společném zpěvu prokázali solidní znalost textů. Posluchači při tom sotva stačili sledovat, kolik různých kytar vlastně během večera vyměnili Vedder, Mike McCready i Stone Gossard. Ovšem rockové klišé v podobě sól hraných s nástroji za hlavou by dnes člověk čekal spíše na koncertu vesnické kapely v Horní Dolní.

Střídmá světla a efekty dokázaly, že v případě Pearl Jam jde především o muziku. K dobrému dojmu rozhodně přispěl i neokázalý bubeník Matt Cameron, který nezatěžoval dlouhými sóly, ale každý jeho úder měl smysl. O zdravém sebevědomí Pearl Jam svědčí fakt, že mezi třicítku písní neváhali na playlist zařadit i tři covery – Baba O’Riley od The Who, Crazy Mary z repertoáru Victorie Williams a Setting Forth napsané Vedderem pro film Into the Wild. Takhle nějak vypadá první rocková liga!

Pearl Jam 2. července 2012 O2 arena, Praha

RICHARD WINTER