ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5034 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pavlína Pořízková představí knihu Martiny Formanové s názvem Případ Pavlína

0 Richard Winter 8.10.2014

Martina Formanová, Anna a Pavlína Pořízkovy pokřtí ve čtvrtek 30. října v pražském Paláci knih Luxor knihu Martiny Formanové (na snímku) s názvem Případ Pavlína. Publikace Případ Pavlína od Martiny Formanové vypráví dramatický příběh rodiny světoznámé modelky a jejích rodičů. Vychází 30. října 2014 v nakladatelství Prostor.

Informace o dramatickém dětství a začátcích modelky a herečky Pavlíny Pořízkové můžeme nalézt v různých mediálních zdrojích zhruba od doby, kdy budoucí světové hvězdě bylo šest let. Nyní poprvé její příběh vychází v románovém zpracování. Jde o vyprávění o mladých, nezralých rodičích Anně a Jiřím, jejich zbrklém útěku z Československa, erotikou nabitém vztahu, odvaze i selhání.

Martina Formanová líčí na pozadí tehdy probíhající studené války rodinné drama v celé jeho šíři a nejniternější podobě. Manželé Pořízkovi opouštějí čtyři dny po sovětské okupaci Československo a nechávají u prarodičů tříapůlletou Pavlínu. Netuší, jak dlouho budou muset čekat a co vše podniknout, než opět uvidí svoji dceru, ani co přinese jejich shledání… Autorka popisuje individuální cesty každého z aktérů s hlubokým porozuměním a schopností najít humor či komičnost i ve vážných životních situacích.

“Jedná se o skutečný příběh, a tentokrát nikoli můj. V něčem mi byl důvěrně blízký, a v něčem byl zas tak neuvěřitelně dramatický, že bych si ho od stolu prostě nevymyslela,” říká o knize její autorka Martina Formanová.

Martina Formanová pochází z Brna, vystudovala scenáristiku na Filmové akademii múzických umění v Praze a od poloviny deva¬desátých let žije ve Spojených státech amerických. Je autorkou autobiograficky laděných próz Skladatelka voňavého prádla (2002) a Snědla dětem sladkosti (2012), novel Trojdílné plavky (2007) a Nevěra po americku (2011) a románu Ten sen (2009). Napsala rovněž dva scénáře, které se staly předlohou k televizním filmům.

Pavlína Pořízková je jednou z nejznámějších modelek světa. Byla první ze střední a východní Evropy, která se dostala na absolutní špičku modelingu. Podařilo se jí získat snovou zakázku – stala se tváří kosmetiky Estée Lauder za 6 milionů dolarů, Harpers Bazaar ji zařadil mezi deset nejkrásnějších žen světa, pravidelně obsazovala titulní strany life stylových časopisů. Zahrála si i v několika filmech. Jejím manželem je Ric Ocasek, zpěvák rockové skupiny The Cars, s nímž má dva syny.