ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27911 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pavel Haas Quartet vydává díla Johannese Brahmse

0 jsk 6.5.2022

Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil začátkem letošního roku Pavel Haas Quartet mezi deset nejlepších smyčcových kvartet všech dob, a to po bok takových jmen, jakými jsou Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet či Borodin Quartet. Pavel Haas Quartet, jenž letos slaví dvacet let na scéně a je držitelem šesti Gramophone Awards, dvou BBC Music Magazine Awards a také Diapason d’Or de l’Année, vydá 13. května u Supraphonu novou nahrávku.

V pořadí již deváté album obsahuje Klavírní kvintet f moll op. 34 a Smyčcový kvintet č. 2 G dur op. 111 Johannese Brahmse. Podobně jako v případě titulu s kvintety Antonína Dvořáka, oceněného Gramophone Chamber Award, si Pavel Haas Quartet přizval speciální hosty, Borise Giltburga (klavír) a Pavla Nikla (viola, bývalý člen PHQ).

Johannes Brahms ve svých dvaceti letech našel podporu u manželů Clary a Roberta Schumannových. Brahmsův vztah ke Claře patrně stojí i za Klavírním kvintetem f moll op. 34. Skladbu, původně rozvrženou pro smyčcové kvinteto, Brahms na jaře 1864 přepracoval na Sonátu f moll pro dva klavíry. Smyčcová ani klavírní verze však Claru stále zvukově neuspokojovaly; teprve kombinace klavíru a smyčců přinesla kýžený kontrast a barevné bohatství. Clara Schumannová se ujala klavírního partu při soukromé premiéře díla, kterému přiřkla „symfonický charakter“.

Toho se mu bohatě dostává i na nové nahrávce Pavel Haas Quartet. Smyčcovým kvintetem G dur op. 111 chtěl Johannes Brahms údajně své dílo uzavřít.