ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15898 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pavel Haas Quartet má dvacetiny, nahrál album a jede na turné

0 jsk 2.2.2022

Mezinárodně oceňovaný Pavel Haas Quartet nahrál v listopadu loňského roku nové album Brahmsových kvintetů a nyní se chystá na světové turné. Velmi očekávané a v pořadí již deváté album bude obsahovat Smyčcový kvintet č. 2 G dur op. 111 a Klavírní kvintet f moll op. 34 Johannese Brahmse.

Natáčení proběhlo v pražském studiu Domovina, kde vznikla většina předchozích nahrávek souboru. Podobně jako v případě titulu s kvintety Antonína Dvořáka, oceněného Gramophone Chamber Award 2018, si Pavel Haas Quartet přizval speciální hosty, Pavla Nikla (viola, bývalý člen PHQ) a Borise Giltburga (klavír). Předpokládané datum vydání je v květnu 2022.

Na prahu února bude možné Pavel Haas Quartet vidět a slyšet na koncertech v Ostravě a v Brně. Poté už ale opustí domácí půdu a vydá se na turné po Evropě a Severní Americe. Zavítá do prestižních koncertních sálů, jakými jsou De Bijloke v Gentu, Musikverein v Grazu a ve Vídni, Elbphilharmonie v Hamburku, Meistersingerhalle v Norimberku, Konzerthaus v Berlíně, Muzikgebouw v Amsterdamu či Wigmore Hall v Londýně, zúčastní se předních hudebních festivalů. V březnu kvarteto čeká sedm koncertů v Kanadě a USA, kde navštíví města Vancouver, Portland, Napa, San Francisco, Minneapolis a Salt Lake City.

Pavel Haas Quartet letos oslaví dvacáté narozeniny. Kvarteto založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil Pavel Haas Quartet mezi deset nejlepších smyčcových kvartet všech dob, a to po bok takových jmen, jakými jsou např. Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet či Borodin Quartet.