ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18768 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Patti Smith přichází s Knihou dní

0 jsk 14.11.2022

Někteří umělci zůstanou uvězněni v éře, kdy se proslavili, věrni formátu, který důvěrně znají. To však neplatí o Patti Smith. Ženě, která se před půl stoletím proslavila svou hudbou, ale stejně důležité je pro ni výtvarné umění, fotografie nebo psaní.

Technologický vývoj ji přiměl vyměnit oblíbený polaroid za chytrý telefon, a ačkoli si občas nostalgicky zasteskne po atmosféře starého přístroje, digitální dobu brzy přijala za svou.

V roce 2018 si na návrh své dcery založila instagramový účet @thisispattismith, na který od té doby denně přispívá. Momentky z jejího každodenního života se na něm mísí s archivními snímky zesnulých blízkých nebo významných osobností a každou fotografii doprovází poetický komentář připomínající báseň. Nyní, po čtyřech a půl letech, profil čítá přes 1700 příspěvků, které oddaně čte více než milion sledujících.

Nebyla by to však Patti Smith, kdyby se spokojila s formátem sociální sítě, jak ho všichni známe. Příspěvky možná získají tisíce lajků, ale kdo se nad nimi v záplavě online obsahu skutečně zamyslí? Kdo se k nim ještě někdy vrátí? Některé okamžiky, vzpomínky a myšlenky si zaslouží, aby nad nimi člověk rozjímal a vracel se k nim.

Proto je tu Kniha dní. Kniha, která kombinuje stručnost a vizuálnost Instagramu s trvalostí tištěného. Na každý den v roce připadá jedna fotografie a k ní krátký text. Na první pohled tedy publikace vypadá jako foto deník, nejde však o záznam konkrétního roku. Na jednotlivých stránkách Patti Smith zprostředkovává témata, která jsou pro ni důležitá, pocity, které v ní dané datum vyvolává, slaví výročí soukromá i celospolečenská, vzpomíná na lidi, kteří si to zaslouží. Ke slovu a obrazu se dostává i kouzlo každodennosti ukryté v šálku kávy nebo pomazlení s kočkou.

Tagy: