ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7965 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pat a Mat promluvili hlasem Pavla Zedníčka

0 Petr Hašek 22.10.2012

Příběhy nešiků Pata a Mata, jejichž snaha vyřešit nějaký problém obvykle vede k jeho zhoršení, oživil svým hlasem na audioknize herec Pavel Zedníček.

Zvuková adaptace slavného večerníčku autorů Lubomíra Beneše a Vladimíra Jiránka nabízí podle scénáře Ivana Rösslera příhody Tapety, Dílna, Koberec, Houpací křeslo, Garáž a Voda. ČTK o tom za vydavatelství Fonia informovala Eva Laštovičková.

“Snažil jsem se příhody Pata a Mata namluvit tak, aby z nich posluchač cítil onu charakteristickou atmosféru příhod dvou chlapíků, kteří nás rozesmívají desítky let. Snad se mi to podařilo. Při vyprávění jsem kladl důraz na to, aby si každý dokázal jednotlivé momenty představit a navíc si také poslech lidé užili společně s velkou pohodou,” uvedl Zedníček.

Natáčení si Zedníček podle svých slov velmi užíval. Dokonce si vyzkoušel typické oblečení Pata a Mata včetně proslulého kulichu při focení obalu na CD. On sám prý na rozdíl od obou roztomilých nešiků opravářské práce zvládá velmi dobře: “Nechci se chlubit, ale umím být domácí kutil, práci si promyslím a co můžu, udělám. Dokonce i občas uvařím,” podotkl Zedníček.

Přestože se do zvukové nahrávky nedostanou typické prvky, jako když si například Pat a Mat po dosažení úspěchu potřesou rukama a pak současně udělají gesto s loktem ohnutým do pravého úhlu, zachovává původní atmosféru příběhů. Také díky hudbě Petra Skoumala se zvukem foukací harmoniky.
Poprvé se dvojice, která problém většinou vyřeší tím nejméně efektivním způsobem, objevila v roce 1976 v krátkém filmu Kuťáci.Produkce televizního seriálu pod jménem A je to! se ujalo bratislavské studio Československé televize, v 80. letech i Krátký film.

V tomto seriálu získaly loutky kutilů svou definitivní podobu. V bývalém Československu bylo prvních 35 epizod vytvořeno jen jako sedmiminutové televizní příběhy pro děti. Získaly si však oblibu všech věkových kategorií. Svá jména Pat a Mat dostali kutilové v roce 1989, zpočátku pro zahraniční distribuci Krátkého filmu. Od té doby je seriál nazýván podle nich.

Pat a Mat se stali populárními v mnoha dalších zemích. V roce 1990 založil Lubomír Beneš své vlastní studio animovaného filmu AIF studio v Praze a Curychu. V něm vyrobil dalších 14 epizod a všech 49 studio začalo distribuovat na mezinárodním trhu. V roce 2005 již bylo vyrobeno celkem 78 epizod, z nichž ty pozdější už vyráběli jiní autoři, částečně i jiní animátoři. Podle seriálu byly také napsány dvě knihy. V současné době lze zakoupit množství hraček pro děti s podobou této populární dvojice.

rwi